- Temné galaxie obsahující jen velmi málo nebo žádné hvězdy
- Vědci po těchto útvarech velmi intenzivně pátrají
Když se řekne galaxie, každému se vybaví hvězdy, plyn a prach, které dohromady tvoří pozoruhodnou podívanou. Zdá se však, že ne všechny galaxie jsou stejné, protože astronomové objevili temnou galaxii, tedy galaxii, která neemituje žádné viditelné světlo. Jak je to možné?
Nepřehlédněte: Vědci se domnívají, že mimozemské civilizace možná vytvářejí černé díry k ukládání kvantových dat
Objevili jsme temnou galaxii, hlásí vědci
Zjednodušeně se dá napsat, že ve většině případů galaxie obsahují stejné základní složky. Obvykle se skládají z tun plynu, prachu a hvězd, kolem kterých se rozprostírá temná hmota a uprostřed rotuje černá díra. Protože většina z nich obsahuje hvězdy, obvykle je vidět světlo, které tyto hvězdy vydávají, jako na obrázku níže. V temných galaxiích tomu tak však není.
Potvrzuje to FAST J0139+4328, což je malá trpasličí galaxie vzdálená pouhých 94 milionů světelných let od Země. Temnou galaxii objevila skupina astronomů pod vedením Jin-Long Xu z Čínské akademie věd v Pekingu. Jejich výsledky byly zveřejněny v časopisu The Astrophysical Journal Letters a jsou již k dispozici na předpublikačním serveru arXiv.
Neobsahuje hvězdy a prakticky vůbec nezáří
I když je objev temné galaxie vzrušující, je důležité si uvědomit, že galaxie procházejí různými fázemi vývoje. Většina jich svítí jasně viditelným světlem, protože obsahují miliony hvězd, které vznikají v rotujícím disku plynu, jenž spočívá uvnitř galaxie.
FAST J1039-4328 takový disk má, ale v současné době v něm převládá temná hmota, píší vědci. Je tedy možné, že tato trpasličí galaxie může být v nejranějším stadiu vzniku a že v disku plynu, který se v ní nachází, se ještě žádné hvězdy nevytvořily.
Pokud tomu tak je, pak se nakonec počet hvězd a množství temné hmoty uvnitř této galaxie vyrovná a temná galaxie se bude více podobat galaxiím, které známé z vědeckých publikací.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: arXiv