- Americká vesmírná agentura se obrátila na umělou inteligenci
- Součástky, které AI navrhla, vypadají jako z jiného světa
NASA se začíná stále více spoléhat na umělou inteligenci, která, jak doufá, pomůže lidstvu s návrhem konstrukčně propracovanějších kosmických plavidel. Agentura poznamenává, že se do značné míry stále spoléhá na lidský faktor. Ovšem druhým dechem přiznává, že díly navržené AI jsou mnohem propracovanější než to, co kdy dokázal vymyslet člověk.
Nepřehlédněte: USA přepsaly historii, když nechaly umělou inteligenci pilotovat stíhačku. Testovací F-16 vydržela ve vzduchu 17 hodin
NASA vsadila na umělou inteligenci
Národní úřad pro letectví a kosmonautiku píše, že části vytvořené pomocí umělé inteligence jsou schopny odolat vysokým konstrukčním tlakům a váží podstatně méně než to, co kdy vědci navrhli.
Podle Ryana McClellanda, výzkumného inženýra NASA, vypadají součástky téměř mimozemsky, podobně jako kosti, které po sobě zanechá tvor z nějakého sci-fi filmu.
Vědec dodává, že teprve až když to všechno vidíte na vlastní oči, pochopíte, proč se NASA na umělou inteligenci obrátila, aby s návrhem částí chystaných kosmických plavidel pomáhala.
Ještě působivější je to, že NASA se při návrhu dílů nespoléhá na svou proprietární umělou inteligenci, ale agentura, překvapivě, využívá komerčně dostupnou AI (konkrétní neuronový model nicméně neznáme).
Najdeme díky AI jednou novou Zemi
Vše má fungovat nějak takto: Specialista na počítači vytvoří projekt s různými požadavky mise a naprojektuje plochy, na kterých se díl připojuje k danému vědeckému přístroji nebo k samotné kosmické lodi.
Jakmile je celý návrh hotov, AI vše vyhodnotí a jednotlivé díly k sobě pospojuje tím nevhodnějším způsobem, až vznikne jedinečná a odolná součástka. Nakonec se ke slovu dostávají speciální 3D tiskárny.
Nutno uznat, že se jedná o působivý způsob využití umělé inteligence, která by jednou mohla pomoci NASA navrhnout odolné kosmické lodě pro mise, během kterých lidé budou objevovat hluboký vesmír.