- Na Slunci se stala věc, kterou vědci nedokážou vysvětlit
- Z hvězdy se odtrhla její část a vytvořila gigantický vír
Pozorování ze sondy SDO (Solar Dynamics Observatory) americké agentury NASA ukázalo, že se kus naší mateřské hvězdy fakticky odtrhl a vytvořil nad jejím severním pólem neuvěřitelnou podívanou.
Nepřehlédněte: Údajný cestovatel v čase prošel testem na detektoru lži. Přicházím z roku 6491, tvrdí
Část Slunce se odlomila
Na Slunci se stala věc, kterou nikdo nedokáže vysvětlit. Na pozoruhodných záběrech sdílených na sociálních sítích je vidět materiál, který se odděluje z povrchu Slunce a víří na samém vrcholu obří ohnivé koule.
Vědci jsou neobvyklým jevem fascinováni a tvrdí, že potřebují další analýzy, aby zjistili, co se vlastně stalo. Nikdy jsme nic podobného neviděli, říkají.
Navzdory důležitosti Slunce pro lidstvo a všeobecně život na Zemi o něm stále mnoho nevíme. Víme jen, že zhruba každých 11 let prochází cykly aktivity a v současné době jeho aktivita prudce roste. To znamená, že chrlí stále více erupcí, včetně erupcí třídy X, které jsou největší, jakých je naše životadárná hvězda schopna.
Talk about Polar Vortex! Material from a northern prominence just broke away from the main filament & is now circulating in a massive polar vortex around the north pole of our Star. Implications for understanding the Sun's atmospheric dynamics above 55° here cannot be overstated! pic.twitter.com/1SKhunaXvP
— Dr. Tamitha Skov (@TamithaSkov) February 2, 2023
Vědci nikdy nic podobného neviděli
V důsledku toho není výskyt vlákna, známého také jako sluneční protuberance, kolem severního pólu Slunce nijak zvlášť pozoruhodný. To skutečnost, že se pak „odtrhlo“, je velmi neobvyklá, píše server Metro.
Vědkyně Tamita Skov na Twitter napsala: „Odtržený sluneční materiál oběhl rychlostí 96 kilometrů za sekundu během osmi hodin kolem pólu podél 60. stupně severní šířky.“
Celá událost je zaznamenána na záběrech pořízených Observatoří solární dynamiky americké vesmírné agentury NASA, která krouží na oběžné dráze Země a dokumentuje vnější atmosféru Slunce, nazývanou koróna, a také erupční plazma.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Metro