- Černá díra má hmotnost jako několik Sluncí
- Leží překvapivě blízko naší planety
Pozemšťané, seznamte se se svým novým, tedy přesněji nově objeveným, nebeským sousedem: Černou dírou. Podle vědců je desetkrát větší než naše Slunce a nachází se pouze 1 600 světelných let od Země v souhvězdí Hadonoše. Je tedy třikrát blíže k Zemi než dosavadní rekordman, rentgenová dvojhvězda ze souhvězdí Jednorožce.
Nepřehlédněte: Pomůže lidstvu sysel? Astronauti NASA by díky němu mohli hibernovat během misí v hlubokém vesmíru
Vědci přišli s překvapivým zjištěním. Objevili novou černou díru, ale podle všeho se zatím lidstvo nemusí strachovat. V současné době dřímá v dvojhvězdném systému nazvaném Gaia BH1. A podle objevitelů – týmu vedeného Kareemem El-Badrym, astrofyzikem z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics – její objevení naznačuje existenci dalších spících černých děr v podobných soustavách.
Temný společník blízko Země
„Ačkoli bylo zjištěno mnoho detekcí systémů, jako je tento, téměř všechny byly následně vyvráceny,“ říká El-Badry. „Jde o první jednoznačnou detekci hvězdy podobné Slunci na široké oběžné dráze kolem černé díry o hvězdné hmotnosti v naší galaxii.“
Černé díry jsou nejextrémnější objekty ve vesmíru. Supermasivní verze těchto objektů se pravděpodobně nacházejí v centrech všech velkých galaxií. Černé díry s hvězdnou hmotností – jejichž hmotnost je přibližně pětkrát až stokrát větší než hmotnost Slunce – se vyskytují mnohem častěji, jen v Mléčné dráze jich je odhadem 100 milionů.
Dosud jich však byla potvrzena pouze hrstka a téměř všechny jsou aktivní, což znamená, že jasně září v rentgenovém záření, protože spotřebovávají materiál z blízkého hvězdného průvodce, na rozdíl od spících černých děr, které tak nečiní.
Neaktivní a poklidná černá díra
„Po spících černých dírách jsem pátral poslední čtyři roky s využitím nejrůznějších souborů metod a dat,“ říká El-Badry. „Mé předchozí pokusy – stejně jako pokusy jiných – odhalily mnoho binárních systémů, které se maskují jako černé díry, ale toto je vůbec poprvé, kdy hledání přineslo ovoce.“
Tým identifikoval potenciální místo výskytu černé díry na základě analýzy dat ze sondy Gaia Evropské kosmické agentury. Družice zachytila drobné nepravidelnosti v pohybu hvězdy způsobené gravitací neviditelného masivního objektu. Aby systém vědci podrobněji prozkoumali, provedli v průběhu následujících čtyř měsíců 39 pozorování šesti různými teleskopy po celém světě.
Vědci potřebují více informací
Současné modely vývoje binárních systémů astronomů jen těžko vysvětlují, jak mohla zvláštní konfigurace systému Gaia BH1 vzniknout. Konkrétně by progenitorová hvězda, která se později změnila v nově objevenou černou díru, musela být nejméně 20krát hmotnější než naše Slunce, což není. To naznačuje, že v chápání vědců, jak černé díry vznikají a vyvíjejí se ve dvojhvězdných systémech, existují významné mezery a naznačuje existenci dosud neprozkoumané populace spících černých děr.
Zdroj náhledové fotografie: Aman Pal / Unsplash, zdroj: Scitechdaily