Exoplaneta

NASA objevila nedaleko Země planetu, kde by mohl být život. Na její odvrácené straně panuje věčná temnota

  • NASA hlásí převratný objev!
  • Vědci objevili planetu, kde by mohl být život
  • Obíhá pouze 31 světelných let od Země

NASA objevila vzácnou exoplanetu o velikosti Země, kde by potenciálně mohl existovat život. Wolf 1069 b obíhá kolem své hvězdy v obyvatelné zóně, kde se voda může vyskytovat v tekutém stavu.


Nepřehlédněte: NASA hlásí převratný objev! Planeta, kde by mohl být život, obíhá pouze 31 světelných let od Země


Exoplaneta podobná Zemi

Američtí vědci si připisují další historický úspěch. Objevili exoplanetu s označením Wolf 1069 b, která obíhá kolem své hvězdy „jen“ 31 světelných let od Země a teoreticky může hostit život. Můžeme ji považovat za obdobu naší modré planety?

Koncept analogu Země je zajímavý. Aniž bychom znali přesné požadavky na vznik života, nejlepší odhad se obvykle omezuje na rekonstrukci prostředí naší vlastní planety. Pokud se to stalo zde, mohlo by se to stát i jinde, a tak astronomové odjakživa hledají pozemská dvojčata. Wolf 1069 b není dokonalým dvojčetem, ale je mu dostatečně blízko, což z něj dělá ideálního kandidáta pro možný vznik života.

„Když jsme analyzovali data hvězdy Wolf 1069, objevili jsme jasný, nízko amplitudový signál něčeho, co se zdá být planetou zhruba o hmotnosti Země,“ uvedla vědkyně Diana Kossakowski z Institutu Maxe Plancka pro astronomii. „Kolem hvězdy oběhne za 15,6 dne ve vzdálenosti odpovídající jedné patnáctině vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem.“

Wolf 1069 b, NASA
Zdroj: NASA

Má Wolf 1069 b dostatečně hustou atmosféru?

Mohli byste si myslet, že v takové vzdálenosti bude planeta svou hvězdou vystavena extrémnímu žáru, ale není tomu tak.

Ve skutečnosti, přestože je Wolf 1069 b tak blízko své hvězdy, přijímá asi jen 65 % záření, které Země dostává od Slunce. A je tu ještě jedna zvláštnost: Planeta je pravděpodobně slapově vázaná. To znamená, že na jedné straně je věčný den a na druhé nekonečná noc.

Vědecké modely naznačují, že pokud je exoplaneta bez atmosféry, dosahuje teplota na denní straně -23°C, ale s atmosférou by průměrná teplota byla 13°C, což je skvělé pro vznik života.

Skutečně frustrující ovšem je, že na potvrzení toho, zda má planeta atmosféru, budeme muset podle vědců počkat na další generaci teleskopů, jako je například právě budovaný ELT (Extremely Large Telescope).

Zdroj nákladové fotografie: flflflflfl / Pixabay, zdroj: iflscience

Total
0
Shares