- Vědci objevili planetu podobnou Zemi
- Teoreticky by na ní mohl existovat život
Američtí vědci si připisují další úspěch. Objevili exoplanetu s označením Wolf 1069 b, která obíhá kolem své hvězdy 31 světelných let od Země a teoreticky může hostit život. Upozornil na to server CNET.
Nepřehlédněte: Češi, skvělé zprávy! Xiaomi 13 Ultra nabídne výbavu snů, ve které bude chybět jen vodotrysk
Vědci objevili exoplanetu podobnou Zemi
Exoplaneta neboli extrasolární planeta je takové vesmírně těleso, které obíhá kolem jiné hvězdy než Slunce, vyskytuje se tedy mimo naši sluneční soustavu. Wolf 1069 b se nachází v takzvané obyvatelné zóně, oblasti dostatečně vzdálené od své hvězdy, aby nebyla příliš horká, ale dostatečně blízko, aby nebyla příliš chladná. V dané oblasti je možné, že na povrchu planety existuje voda.
Tým vedený vědkyní z Institutu Maxe Plancka pro astronomii (MPIA) Dianou Kossakowski zjistil, že planeta má podobnou hmotnost jako Země. Podle prohlášení má z více než 5 000 dosud objevených exoplanet pouze 1,5 % z nich hmotnost nižší než je hmotnost Země a jen asi desítka se nachází v obyvatelné zóně svých hvězd, kde by mohla existovat voda na povrchu. Zjednodušeně řečeno, Wolf 1069 b je mezi známými exoplanetami raritou.
„Když jsme analyzovali data, objevili jsme jasný signál s nízkou amplitudou, který se zdá být planetou zhruba o hmotnosti Země,“ říká Kossakowski.
Má Wolf 1069 b dostatečně hustou atmosféru?
Oběh planety kolem své hvězdy trvá 15,6 dne. Červený trpaslík je naštěstí chladnější a vyzařuje mnohem méně záření než naše Slunce, takže Wolf 1069 b se kvůli blízkosti hvězdy automaticky neusmaží. Exoplaneta je pravděpodobně slapově vázaná, což znamená, že jedna její strana je vždy přivrácena k hvězdě, zatímco na opačné straně je vždy noc, píše CNET.
Pokud má planeta hustou a dostatečně teplou atmosféru, což určí budoucí zkoumání, mohla by zachytit dostatek tepla pro své zahřátí a na povrchu nechat vodu v tekutém stavu. Bez oteplujících účinků atmosféry by měl skalnatý Wolf 1069b podobně jako Merkur průměrnou teplotu -23 °C.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: CNET, Science Alert