- Nabíjíte váš telefon častěji než je zdrávo?
- Možná za to mohou dvě populární aplikace
Aplikace Facebook a Facebook Messenger jsou nefalšovanými upíry. Baterie vysávají takovým způsobem, že procenta na mobilech často mizí doslova před očima. Pokud budeme věřit bývalému zaměstnanci společnosti Meta Georgi Haywardovi, pak to není žádná náhoda, ale naše smartphony naopak vybíjí zcela záměrně.
Nepřehlédněte: Rusko ukázalo autonomního robota zabijáka, který má ničit západní tanky na Ukrajině
Jak píše deník The New York Post, pro to, co Facebook s našimi mobily dělá, existuje dokonce název: Říká se tomu „negativní testování“. Vyšší energetická náročnost obou aplikací je způsobena tím, že Facebook tajně (na pozadí a bez vědomí uživatelů) testuje různé experimentální funkce nebo chce třeba jen zjistit, jak se v aplikaci načítají obrázky.
Facebook vysává baterie smartphonů
Hayward v obsáhlém rozhovoru popisuje, proč se negativního testování odmítl účastnit. „Řekl jsem manažerce: ‚Tohle může někomu ublížit,‘ a ona řekla, že tím, že poškodíme pár lidí, můžeme pomoci větším masám,“ uvádí pro The New York Post.
Třiatřicetiletý Hayward je špičkový vývojář, který několik let pracoval na aplikaci Facebook Messenger, jež zprostředkovává textové zprávy, telefonní hovory a videohovory.
V rozhovoru dal několikrát najevo své zklamání a mimo jiné zmínil, že vybíjení baterií chytrých telefonů ohrožuje lidi zejména „za okolností, kdy potřebují komunikovat s ostatními, mimo jiné s policií nebo záchranáři“.
Může se podle něj stát, že si budete potřebovat nutně zavolat, ale váš telefon bude vybitý – právě kvůli aplikacím jako je Facebook nebo Messenger.
Vývojář byl do společnosti Meta přijat v roce 2019, ale když byl požádán o provedení negativního testování, měl okamžitě jasno: „Odmítl jsem tento test provést. Ukázalo se, že když svému šéfovi řeknete: ‚Ne, to je nezákonné‘, nejde to moc dobře.“
V rozhovoru pro The New York Post také přiznal, že o takzvaném negativním testování Meta své zaměstnance běžně informuje v interním dokumentu, který obsahuje příklady, jak mohou programátoři takové testy provádět. „Za celou svou kariéru jsem neviděl příšernější dokument,“ říká Hayward. Ze společnosti Meta byl vývojář nakonec vyhozen, právě kvůli kritice a záměru firmu žalovat u soudu.
Co vybíjí baterii vašeho telefonu?
Chcete zjistit, která z aplikací je zodpovědná za rychlejší vybíjení baterie vašeho smartphonu? S radostí poradíme! Otevřete nabídku Nastavení a vyhledejte sekci Baterie.
Sledování toho, které aplikace spotřebovávají nejvíce baterie, se může hodit, zvláště pokud vašemu telefonu dochází šťáva a vy jste v situaci, kdy nemáte po ruce nabíječku.
Zdroj náhledové fotografie: Solen Feyissa / Unsplash, zdroj: PhoneArena
Naprostý nesmysl převzatý z nějakého hoaxu. Stačí se podívat do Nastavení > Využití baterie. Messenger mám 4%, Facebook vůbec není v seznamu.
Nešiřte bludy.😡😡😡
Hoax to být nemusí. Jen se to netýká celého světa, ale třeba jen přístrojů v USA.
Nešiř tu nesmysly, přijdeš mi jako zaměstnanec Facebooku. Ty aplikace jsou zlo a baterku žerou o sto šest. Že co máš jinak neznamená, že u mě to není přes 30 %!!!
To jste trochu nepochopil, nejde oto že by to testovali na všech uživatelích, ale je na náhodně vybraných. Něco jako A/B testování.
Nemám smartfouna, ale normální tydlifon s tlačítkama. Když na něm chci jít na FB (nebo někam na síť – no fakt to umí i když je jen tlačítkovej 🙂 ), tak si nastavím připojit k síti a když odejdu tak to zase vypnu. A je po problému.
Mám starý dobrý smartphone Nokia E-5, a tam je to ještě trochu jednodušší. Nemusím nic vypínat, po určité době nepoužívání internetu se telefon sám od sítě odpojí.
A teď by to ještě chtělo napsat, ve kterém současném mobilním telefonu je baterie. Já žádný takový neznám. Pokud vím, tak poslední byl Alcatel řady OT 300 před čtvrt stoletím.