Mléčná dráha

Tajemný signál z hlubin vesmíru překvapil vědce. Obří radioteleskop zachytil něco neočekávaného

  • Astronomové detekovali rádiový signál z extrémně vzdálené galaxie
  • Zaznamenal ho teleskop Giant Metrewave Radio Telescope

Vědci zachytili zvláštní druh rádiového signálu z galaxie, která je od Země vzdálená téměř 9 miliard světelných let. Je velmi neobvyklé, na jaké frekvenci je vysílán. Astronomové zjistili, že k nám putuje z galaxie s názvem SDSSJ0826+5630.


Nepřehlédněte: Češi, buďte ve střehu: Na obloze se po 50 000 letech zjeví zelená kometa, kterou naposledy viděli neandrtálci


Odkud signál pochází?

Zvláštností nově zachyceného rádiového signálu je to, že je vysílán na specifické vlnové délce známé jako čára 21 cm. „Je to ekvivalent pohledu zpět v čase o 8,8 miliardy let,“ říká kosmolog Arnab Chakraborty. „Galaxie vysílají různé druhy rádiových signálů. Tento konkrétní signál bylo až dosud možné zachytit pouze z blízké galaxie.“

Slabý signál byl zaznamenán z rekordní vzdálenosti díky pomoci takzvaného gravitačního čočkování. Tento jev popsal už ve 30. letech Albert Einstein. Na tak ohromnou vzdálenost, odkud signály galaxie vysílají, žádný radioteleskop nevidí ani neslyší.

Pokud se ale mezi pozorovaný předmět a pozorovatele postavíte těleso s ohromnou gravitační silou, samotný vesmír začne fungovat jako obří lupa a zesilovač.

I když víme, že tajemný signál nevysílala jiná vyspělá civilizace, jeho objev otevírá lidstvu nové možnosti pro zkoumání kosmického vývoje hvězd a galaxií pomocí nízkofrekvenčních radioteleskopů.

Allen Telescope Array
Zdroj: NASA / SETI

Co je čára 21 cm?

V astronomii je čára 21 cm, známá také jako čára vodíku, spektrální čára elektromagnetického záření o frekvenci 1420 MHz. Rádiové teleskopy naladěné na tuto vlnovou délku mapují neutrální vodík (H I) po celé obloze.

Zdroj náhledové fotografie: dragonuppl / Pixabay, zdroj: Metro

Total
0
Shares