Mléčná dráha

NASA hlásí převratný objev! Vědci zvážili Mléčnou dráhu a zjistili, že je mnohem lehčí, než se domnívali

  • Otázka, která vědce trápila, je konečně zodpovězena
  • NASA zvážila naši domovskou galaxii – Mléčnou dráhu

Takzvané rychlé rádiové záblesky (FRB) už více než deset let vrtají vědcům hlavou. Tyto krátkodobé záblesky rádiových vln přicházející z kosmu se objevují každý den, ale nikdo zatím s jistotou neví, co je způsobuje. 


Nepřehlédněte: „Jsi to ty ve videu?“ Messengerem se šíří podvod, který Čechům nemilosrdně vysává peněženky. Nenaletěli jsme a víme, jak se bránit


Přestože FRB zůstávají záhadou, nová pozorování tohoto fenoménu astronomům pomohlo dozvědět se více o našem galaktickém okolí. V novém výzkumu, který byl prezentován během zasedání Americké astronomické společnosti, tým astronomů z Caltechu informoval, že dokázal „zvážit“ Mléčnou dráhu.

Vědci zvážili Mléčnou dráhu

Vědci pro svůj projekt využili observatoř nazvanou Deep Synoptic Array (DSA), kterou tvoří 110 rádiových antén umístěných v Owensově údolí ve střední Kalifornii. Cílem výzkumu bylo určit přesnou polohu každého pozorovaného FRB a tak zjistit, odkud k nám tyto záblesky vlastně putují.

Observatoř prohledávala velkou část oblohy, aby měla naději na zaznamenání extrémně krátkých signálů. Astronomové také museli zpracovat extrémní množství dat, takže počítače střediska běžely nonstop a zpracovávaly 24 gigabajtů informací za sekundu. „To je daleko za možnostmi většiny počítačů, se kterými přicházíme do styku. Bylo to jako streamovat 28 000 filmů z Netflixu najednou,“ tvrdí vědci. 

Pozorování přineslo jeden zásadní poznatek. „Jak se ukázalo, více než 80 % baryonové hmoty nelze v blízkém vesmíru pozorovat,“ říká astronom z Caltechu Vikram Ravi. „Tato skrytá hmota je skutečně rozptýlená, takže ji naše teleskopy jen těžko vidí.“

Měření ukázala, že naše galaxie je lehčí

Jak FRB putují ze vzdálených galaxií k našim anténám na Zemi, určité frekvence vln se zpožďují – to je podle vědců ukazatel toho, kolik hmoty je mezi pozorovatelem a FRB. Data z DSA odhalila, že Mléčná dráha má mnohem méně pravidelné hmoty, než astronomové očekávali.

Zatímco většina vesmíru je tvořena přibližně 16 % běžné hmoty a 84 % temné hmoty, naše Mléčná dráha má méně než 10 % běžné hmoty a více než 90 % temné hmoty. Z toho vyplývá, že Mléčná dráha je lehčí, než se vědci domnívali.

V dlouhodobém horizontu astronomové z Caltechu doufají, že se jim podaří v nevadské poušti vybudovat pokročilejší observatoř DSA-2000. Jak název napovídá, půjde o soustavu dvou tisíc rádiových antén, která o hmotnosti naší galaxie prozradí další podrobnosti.

Zdroj náhledové fotografie: dragonuppl / Pixabay, zdroj: The Space

Total
0
Shares