- Nesmrtelnost? Je možná blíž než si dokážete představit
- Vědci objevili medúzu, která umí mládnout
Přání ošidit smrt a žít navěky je téměř odvěké. Zatím je to však hudba budoucnosti, žádný elixír mládí bohužel neexistuje. Jednou ale možná smrt skutečně oklameme – jak se totiž zjistilo, nesmrtelní podnikají tichou invazi!
Nepřehlédněte: Přiblíží se apokalyptické hodiny lidstva blíže k půlnoci? Vědci příští týden oznámí, kolik vteřin zbývá do zničení
Nesmrtelnost na dosah ruky?
Vědci se nesmrtelností zcela seriózně zabývají a nedávno dokonce zjistili, že vážně existuje, ale abyste si ji mohli užívat v praxi, museli byste být medúzou.
Roku 1988 objevil mladý německý student při potápění v moři podivnou medúzu pojmenovanou později Turritopsis dohrnii. Dnes se jí říká nesmrtelná medúza a mnozí věří, že se stane klíčem k nesmrtelnosti. Měří pouze 4 milimetry na výšku i na šířku a je mírumilovná.
Když chce, omládne
Medúza se umí ze stadia plné dospělosti vrátit zpět do fáze nedospělého polypa nebo cysty, z níž polyp vyroste. A jak vědci zjistili, tento návrat do dětství může opakovat do nekonečna. Proces mládnutí používá jako obranu proti krizovým situacím, například když žahavci hrozí smrt, změní se složení vody nebo má nedostatek potravy.
This process can occur endlessly and allows the jellyfish to escape death.https://t.co/ejQ8P4n63d
— Interesting Engineering (@IntEngineering) January 14, 2023
Věčný život
Klíč k nesmrtelnosti medúzy je zapsán v její DNA, ale jeho nalezení není snadné. Výzkumný tým vedený Carlosem Lópezem Otínem z univerzity v Oviedu zjistil, že Turritopsis dohrnii disponuje řadou genetických variací, které přispívají k její biologické plasticitě a dlouhověkosti.
Nalezené geny jsou spojeny s různými klíčovými procesy stárnutí, jako jsou opravy a replikace DNA, obnova populace kmenových buněk, komunikace mezi buňkami a redukce oxidačního buněčného prostředí, které poškozuje buňky, a udržování telomer (konců chromozomů).
Zjednodušeně se dá říct, že se expertům podařilo najít část DNA, která způsobuje mládnutí a nyní ji dále zkoumají. Zatím není nic jisté, ale možná se jednoho dne díky výzkumu těchto úžasných organismů dočkáme toho, že lidé získají nesmrtelnost. Chtěli byste žít věčně?
Zdroj náhledové fotografie: EddieKphoto / Pixabay, zdroj: Interesting Engineering