- Vědci neskrývají nadšení
- Získali nejdetailnější fotky Měsíce
Tohle je nefalšovaná senzace. Radarový systém o výkonu menším než má běžná mikrovlnná trouba pořídil nejdetailnější snímky povrchu Měsíce, píše server Live Science.
Nepřehlédněte: V Česku to může být totální hit. Xiaomi chystá levné Redmi, které převálcuje konkurenční telefony
Nové ohromující fotografie, které byly představeny 10. ledna na tiskové konferenci v rámci 241. zasedání Americké astronomické společnosti (AAS), zachycují místo přistání mise NASA Apollo 15 a také kráter Tycho, významný impaktní útvar v jižní části měsíční krajiny.
Výkon jako mikrovlnka
Snímky byly pořízeny v rámci spolupráce Národní radioastronomické observatoře (NRAO), Green Bank Observatory (GBO) a společnosti Raytheon Intelligence & Space (RIS). Právě posledně jmenovaná vytváří planetární radarový systém nové generace pro GBT, což je dnes největší plně řiditelný radioteleskop na světě, který nahradí slavné Arecibo.
Během snímání obrazu vysílal prototyp radarového přístroje instalovaný na teleskop k Měsíci pouze 700 wattů energie, „což je srovnatelné s domácím spotřebičem nebo několika žárovkami,“ říká Patrick Taylor, vedoucí radarového oddělení Green Bank Observatory a National Radio Astronomy Observatory (NRAO).
Přesto systém dokázal zaznamenat neuvěřitelné detaily na měsíční krajině: Místo přistání Apolla 15 i prvky v kráteru Tycho.
Měsíc, jak jsme ho ještě nikdy neviděli
Vědci prototyp využili také k získání údajů o kilometrovém asteroidu, který prolétl kolem naší planety ve vzdálenosti více než pětkrát větší, než je vzdálenost od Země k Měsíci, říká Taylor. Vzhledem ke své velikosti a dráze byl asteroid charakterizován jako potenciálně nebezpečný, ale pro Zemi nepředstavoval žádné riziko.
Taylor a jeho tým by v budoucnu rádi vyvinuli mnohem pokročilejší verzi svého radarového systému. Počítají s tím, že by byl schopen vysílat s přibližně 700krát větším výkonem, tedy asi 500 kW.
Takový přístroj by se dal použít k provádění geologických studií Měsíce a k pátrání po vesmírném odpadu v okolí naší přirozené družice, stejně jako k hledání a charakterizaci asteroidů, které mohou ohrozit naši planetu.
Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Pixabay, zdroj: Interesting Engineering, LiveSience