- Takto jste Slunce ještě nikdy neviděli
- Ohromující video ho ukazuje v neuvěřitelných záběrech
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil hodinové video složené z fotek Slunce pořízených sondou Solar Dynamics Observatory (SDO) za posledních 133 dní. Výsledek bez přehánění bere dech.
Nepřehlédněte: Čekali jste celý den na kurýra a on nepřijel? Na vině nebyl jeho nezájem, vše mohl způsobit váš telefon
Z našeho pozemského pohledu to je pořád stejné, oslňující, homogenní, nudné kolo líně se posouvající po obloze. Z pohledu sondy Solar Dynamics Observatory (SDO) se však jedná o neuvěřitelnou věc. Vědecké přístroje vidí vybuchující kouli, která chrlí hmotu i nabité částice na všechny světové strany a jejíž povrch se neustále proměňuje.
133 dní pozorování
Nové video ukazuje Slunce tak, jak vypadalo v průběhu čtyř měsíců – od 12. srpna do 22. prosince 2022. Snímky pořídila observatoř Solar Dynamics Observatory v rámci svého neustálého pozorování naší nejbližší hvězdy. Na videu NASA jsou zachyceny sluneční erupce a výrony koronální hmoty, tedy ten typ vesmírné aktivity, který může na Zemi vyvolávat elektromagnetické bouře.
Klip ukazuje jasné aktivní oblasti superžhavého plazmatu, které se valí po povrchu hvězdy, která se otáčí kolem své osy a jednou za 27 pozemských dní provede kompletní otočku.
SDO pozoruje Slunce třemi různými přístroji, které pořizují snímek každých 0,75 sekundy. Vědci proto původní video zkomprimovali tak, aby všech 133 dní zabralo pouhou hodinu času a bylo pro laické oko zajímavější.
Sonda, která se „dotýká“ Slunce
Vesmírná observatoř SDO od roku 2010 nepřetržitě monitoruje aktivitu Slunce, zaznamenává ultrafialové sluneční záření, magnetické pole či změny na slunečním povrchu a ve sluneční koroně. Třítunová sonda byla vypuštěna 11. února 2010, Zemi obíhá ze vzdálenosti 36 tisíc kilometrů. Pokud vás zajímá, kde se družice aktuálně nachází, podívejte se na stránky NASA, která její pohyb neustále monitoruje.
Zdroj náhledové fotografie: European Space Agency, zdroj: The Space