- Slavné housle z Titanicu
- Jak se z potopené lodi dostaly až do muzea?
Housle a další smyčcové nástroje jsou proslulé svou dlouhověkostí. Slavné výtvory italských loutnařů Amatiho a Stradivariho mají za sebou stovky let historie a dnes se prodávají za miliony dolarů. Málokteré z nich však mohou konkurovat houslím z Titanicu – nástroji, na který se hrálo v dubnu 1912, když se slavný parník potopil v severním Atlantiku po osudné srážce s ledovcem.
Nepřehlédněte: Sonar poblíž vraku Titanicu zaznamenal záhadný objekt. Vědci se k němu potopili a zjistili, že překypuje životem
Jak se housle dostaly na Titanic?
Dnes jsou housle uloženy v Muzeu Titanicu v Tennessee jako součást veřejné expozice artefaktů a památek z lodi. Příběh o tom, jak se tam vůbec dostaly, je fascinující a stojí za připomenutí.
Začněme tím, že vyrobeny byly v Německu v roce 1910 a Wallace Hartley z Colne v Lancashiru je dostal jako dar od své snoubenky Marie Robinsonové. Nápis na koncovce hudebního nástroje zněl: „Pro Wallace, u příležitosti našich zásnub, od Marie“.
Hartley, který už dříve hrál na lodi RMS Mauretania, byl kontaktován krátce před vyplutím Titanicu ze Southamptonu s nabídkou, aby se na parníku stal kapelníkem. Po počáteční neochotě opustit svou milou muzikant nakonec souhlasil.
Svatba dvou mladých lidí se bohužel nikdy neuskutečnila. Po čtyřech dnech plavby narazil Titanic v severním Atlantiku na ledovec a 15. dubna 1912 se potopil, přičemž zemřelo asi 1 500 členů posádky včetně Hartleyho.
The miracle 110-year-old violin that survived the sinking of the Titanichttps://t.co/ICmNovLy0q pic.twitter.com/AnoJpHdILq
— Damn Interesting (@DamnInteresting) December 21, 2022
Ve slavném filmu Titanic z roku 1997 s Leonardem Di Capriem v hlavní roli osm hudebníků na palubě potápějící se lodi pokračovalo ve hraní uprostřed všech těch zmatku, zatímco cestující byli narychlo nakládáni do záchranných člunů. Do loděk se ale vešla sotva polovina lidí a když začaly odplouvat s volnými místy, bylo jasné, že lidé palubě parníku zemřou.
Kapelník Hartley se v nelehké situaci zachoval jako pravý hrdina. Z výpovědí svědků vyplývá, že společně se svými kolegy se skutečně pokusili hudbou uklidnit vypjatou atmosféru a zmírnit strach cestujících – film tedy ukazoval surovou realitu. Všichni muzikanti se nakonec utopili.
Z moře se podařilo vylovit pouze těla tří hudebníků včetně Hartleyho. Podrobný soupis dokumentoval osobní věci, které u něj byly nalezeny, včetně diamantového prstenu, zlatého plnicího pera a stříbrné krabičky od zápalek – o houslích se nezmiňoval. Hudební nástroj byl objeven až v brašně s vyraženými Hartleyho iniciály a později navrácen snoubence. Když v roce 1939 zemřela, dostala housle Armáda spásy, která je pak věnovala matce majitele.
Experti provedli expertizu
Skeptici zpočátku odmítali uvěřit, že by se mohlo jednat o slavné housle z Titanicu, a předpokládali, že by byly natolik poškozeny vodou, že se prostě nemohly zachovat. Po devíti letech shromažďování důkazů a forenzní analýzy, včetně počítačové tomografie a certifikátu od Gemologické asociace Velké Británie, se ale potvrdilo, že se skutečně jedná o housle, na které hrál Hartley na palubě parníku.
Forenzní experti potvrdili, že rytina na kovové koncovce je „shodná s těmi, které byly vyrobeny v roce 1910“. Uvedli také, že „korozní nánosy na hudebním nástroji považují za důkaz působení mořské vody“. V roce 2013 se housle vydražily za rekordních 900 000 liber a putovaly do muzea v Titanicu v Tennessee, kde jsou dodnes vystaveny.
Světu dochází čas na záchranu. Za chvíli vrak zmizí
Titanic leží na dně severního Atlantiku a pomalu se rozkládá v hloubce téměř 4 000 metrů pod hladinou moře. Vědci se shodují na tom, že celý vrak může zhruba do roku 2030 kvůli mikrobiálnímu pohlcení zmizet a na dně po něm zůstanou jen rezavé skvrny. Kovové díly se totiž postupně rozpouštějí ve stále jemnější fragmenty a ty se nakonec promění v prášek, který odnese proud a z lodi nezbude vůbec nic.
Zdroj náhledové fotografie: niekverlaan / Pixabay, zdroj: classicfm