Galaxie Cartwheel

NASA hlásí převratný objev! Galaxie Alcyoneus je mimo lidské chápaní času a prostoru

  • Alcyoneus se vymyká všemu, co zatím známe
  • Pozornost vědců přitahuje hned z několika důvodů

Alcyoneus je obří rádiová galaxie dosahující pěti megaparseků, která je od Země vzdálená asi tři miliardy světelných let. Podle vědců je stokrát větší než Mléčná dráha a představuje největší známou strukturu galaktického původu. Bez nadsázky se dá napsat, že je mimo veškeré tabulky.


Nepřehlédněte: Slovenské létající auto AirCar mění sci-fi v realitu. Podívejte se, jak se vznáší v oblacích


Alcyoneus je mimo tabulky

Galaxie pojmenovaná podle syna Ourana, řeckého prapůvodního boha oblohy, byla objevena asi tři miliardy světelných let od Země „šťastnou náhodou“, uvádí se v prohlášení Leidenské univerzity v Nizozemsku.

Dosud bylo objeveno asi tisíc radiových galaxií, z nichž však pouze deset přesahuje velikost 10 milionů světelných let. Největší z nich je J1420-0545 s předpokládanou vlastní délkou přibližně 16 milionů světelných let. Alcyoneus z nich je suverénně největší.

Nečekaný vědecký objev znovu poukázal na naše nedostatečné znalosti těchto kolosů a na to, co je příčinou jejich neuvěřitelného růstu, píše server The Space. „Zjištění by však mohlo poskytnout cestu k lepšímu pochopení nejen rádiových galaxií, ale i mezigalaktického prostředí, které se vznáší v zejících prázdnotách vesmíru.“

Alcyoneus
Rádiová galaxie Alcyoneus, zdroj: NASA

Vědci nevěřili vlastním očím

Rádiové galaxie se obvykle skládají z hostitelské galaxie (to je shluk hvězd obíhající kolem galaktického jádra obsahujícího supermasivní černou díru) a také z kolosálních výtrysků, které ční z galaktického centra. A jinak tomu není ani v případě galaxie Alcyoneus.

Pomocí dat ze sítě nízkofrekvenčních radioteleskopů LOFAR (Low-Frequency Array) rozmístěných po celé Evropě vědci detekovali dva mohutné plazmové výtrysky vyzařované ze zdánlivě normální supermasivní černé díry v centru naší galaxie.

Neobvyklé bylo, že tyto dva výtrysky o délce nejméně 16 milionů světelných let se rozprostíraly do vzdálenosti více než sta Mléčných drah. Pozorování ukázala, že materiál vyvržený galaxií Alcyoneus do vesmíru se pohybuje téměř rychlostí světla, zahřívá se a rozpouští na plazmu, která září v rádiovém spektru.

Největší galaxie ve známém vesmíru

Záhadou zůstává, proč je nově objevená galaxie Alcyoneus tak obrovská. Zpočátku se vědci domnívali, že velikost způsobila neobvykle velká černá díra nebo nadměrné množství hvězdného prachu. Podle získaných dat se však tato kritéria zdají být ve srovnání s jinými rádiovými galaxiemi v normě.

Experti zjistili, že se v jejím středu nachází supermasivní černá díra o hmotnosti „jen“ 400 milionů hmotností Slunce. Alcyoneus je tedy podle vědců podezřele obyčejnou galaxií, což ji činí mimořádně zajímavou k pozorování.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares
9 komentářů
  1. Zajímalo by mě, dle čeho počítají ty vzdálenosti. Nebude to podobné jako i u evoluce? Čím více, tím větší pravděpodobnost,že by to mohlo vyjít? Jinak si myslím, že dle mého názoru pouze hypotézy…

    1. Výpočet vzdáleností ve vesmíru je poměrně snadný a přesný. Je založen na tzv. standartních svíčkách, což jsou supernovy typu IA (jedna A), které vybuchují vždy při dosažení dané hmotnosti a vyzařují světlo vždy shodné intenzity. Vzdálenost je pak dopočítána na základě toho, jak je světlo intenzivní (čím je dále, tím se zdá být intenzita světla menší). Na rozdíl od Evoluční hypotézy je toto velmi solidní a ověřená teorie, založena na nezpochybnitelných fyzikálních zákonech.

  2. houby víme, kde žijeme. Vědci jsou sice machři, ale stačej jen na to, na co jim stačí hlavy a přístroje. Mravenci v mraveništi v lese taky nikdy nepoberou, že za lesem je dálnice. A i když na tu dálnici z lesa dolezou, nikdy ji nepoberou. My na tom budeme obdobně v poměru člověk – vesmír – smysl vesmíru a tak dál.

    1. Lidstvo je jen chrchel v toaletní míse života. Souhlasím s vámi, že vesmír nikdy nepochopíme… :)))

      1. Zatím ano, je otázka jestli tomu tak bude vždy – je celkem odvážné tvrzení že vesmír nikdy nepochopíme :))) Stěží dokážeme odhadnout co bude zítra natož za několik desítek/stovek let.

  3. Jisté je nyní jen to, že o Vesmíru máme vědomosti velice skrovné. Nacházíme se v pravěku poznávání vesmírných dějů, událostí atd.

  4. Zajímalo by mě, jak s tímto objevem souvisí oznámení, že vědci “detekovali dva mohutné plazmové výtrysky vyzařované ze zdánlivě normální supermasivní černé díry v centru naší galaxie.” Je to snad další zpráva, že v centru naší galaxie je jen zdánlivě normální černá díra a Mléčná dráha je vlastně také radiovou galaxií?

  5. Améba, která žije v kapce vody, ji považuje za celý svůj svět a nikdy nemůže překročit jeho hranici. Obávám se, že současné lidstvo se nachází ve stejné situaci, dokud tu hranici nedokáže překonat. Zatím i trvalý pobyt člověka na jiném vesmírném tělese je neuskutečnitelný.

Comments are closed.