- Číňané možná nemají úplně nejlepší úmysly, varuje NASA
- Objevily se informace, že chtějí Měsíc jen sami pro sebe
Šéf amerického amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se postaral o pořádný poprask. V rozhovoru pro server Politico Bill Nelson varoval, že pokud Čína ve vesmírném závodě zvítězí, může si na Měsíci vytvořit vlastní území a ovládnout oblasti bohaté na nerostné suroviny a další zdroje, nebo dokonce zabránit jiným zemím v cestě na Měsíc.
Nepřehlédněte: Slovenské létající auto AirCar mění sci-fi v realitu. Podívejte se, jak se vznáší v oblacích
NASA má podezření
„Je to fakt, jsme součástí vesmírných závodů,“ řekl Nelson. USA by se podle něj měly mít na pozoru před tím, aby se Čína vydala na Měsíc pod záminkou vědeckého výzkumu. Varoval také, že Peking se může pokusit ovládnout oblasti Měsíce bohaté na nerostné suroviny.
Aby vysvětlil své obavy, poukázal na ostrovy v Jihočínském moři, kde čínská armáda zřídila základny. „Pokud o tom pochybujete, podívejte se, co udělali se Spratlyho ostrovy,“ dodal.
Roztržka mezi Spojenými státy a Čínou přichází v době, kdy oba národy aktivně pracují na svých misích na Měsíc. V roce 2019 se Čína stala první zemí, která přistála s kosmickou lodí na odvrácené straně Měsíce. K dalším obavám Američanů přispívá to, že se jejich úředníci domnívají, že čínský vesmírný program dělá příliš velké pokroky.
The race to the Moon between the United States and China is becoming increasingly fierce, and the next two years could determine who wins.
Find out more at https://t.co/PgRlUcSToK 🚀#engineering #interestingengineering pic.twitter.com/nfP3MpvxSA
— Interesting Engineering (@IntEngineering) January 3, 2023
Kdo vyhraje závod o Měsíc?
Americká armáda rovněž varuje před možnými čínskými vojenskými aktivitami ve vesmíru. „Na jednu stranu jde o politickou soutěž, která má ukázat, čí systém funguje lépe,“ říká Terry Virts, bývalý velitel Mezinárodní vesmírné stanice. „Ve skutečnosti jim jde o respekt jako nejlepší zemi. Chtějí být dominantní mocností na Zemi, takže cesta na Měsíc je způsob, jak ukázat, že jejich systém funguje. Pokud nás na Měsíci předběhnou, ukážou tím, že jsou lepší než my.“
Peking v prosinci loňského roku uvedl, že doufá, že jeho tchajkonauti (název pro čínské kosmonauty, z čínského tchaj – kchung = čínsky vesmír) přistanou na Měsíci do konce tohoto desetiletí. Oproti tomu americká NASA se výhradně soustředí na projekt Artemis. V prosinci dokončila misi Artemis I, během níž bezpilotní sonda Orion obíhala Měsíc a pořizovala snímky. Cílem programu je přistání na Měsíci s lidskou posádkou, ale to se očekává nejdříve v roce 2025.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Interesting Engineering
A prý už jsou taky čínani domluveni s mimozemšťany na okupaci země s příslibem, že Čína zůstane zachována, bože.🤦🏻