- Větrná turbína Aeromine může představovat budoucnost
- Američané ji testují na střeše továrny BASF v Michiganu
S nástupem energetické krize jsou velkým tématem obnovitelné zdroje energie. Většina firem a lidí stále spoléhá na fotovoltaiku nebo tepelná čerpadla. Změnit to chce společnost Aeromine Technologies se svým pozoruhodným střešním systémem, o němž tvrdí, že může přinést průlom v distribuované „těžbě“ obnovitelné energie.
Nepřehlédněte: Mořská větrná turbína vyrobila za 24 hodin rekordních 359 MWh elektřiny. Má supervrtule velké jako mrakodrap
Větrná turbína s kostrbatým označením Wind-Harvesting Unit by měla nalézt uplatnění ve velkých závodech, skladištích, kancelářských budovách nebo komplexech obytných jednotek. S instalací zařízení do rodinných domů se podle všeho prozatím nepočítá, což je možná škoda.
Větrná turbína budoucnosti?
V případě Wind-Harvesting Unit se tu bavíme o „nepohyblivé“ a víceméně zcela tiché větrné turbíně, která by měla generovat zhruba 1,5× více energie než cenově srovnatelná instalace solárních panelů.
Aeromine Technologies has developed a ground-breaking bladeless wind energy solution that can be linked with existing solar energy systems and building electrical systems.https://t.co/Tc1KvzJHcm pic.twitter.com/SVxFg7EUU1
— Interesting Engineering (@IntEngineering) November 21, 2022
Zkušební jednotka je vysoká zhruba pět metrů, z čehož zhruba 1,8 metru tvoří základna s vestavěnou turbínou, kdežto statické lopatky zrychlující proudění vzduchu měří na výšku asi tři metry. Toto jedno řešení by mělo vygenerovat o 50 % více energie než jiné OZE za podobnou či dokonce nižší cenu. Aeromine uvádí, že jedna turbína je ekvivalentem šestnácti kusů solárních panelů.
Vzhledem k relativně malé zastavěné ploše (vezměte prosím v úvahu obrovské střechy průmyslových objektů) lze oba tyto systémy kombinovat pro dosažení maximálního výkonu při výrobě energie z obnovitelných zdrojů.
Wind-Harvesting Unit ale nemá jen samé výhody, i když těch je celkem dost: Vysoká efektivita (stačí obyčejný větřík o rychlosti 2,2 m/s), bezhlučnost nebo ohleduplnost k přírodě, protože má lopatky, které jsou „statické“ a nehrozí tak kontakt s ptactvem.
Protože tvůrci nepočítají s natáčením, je tím pádem turbína vhodná spíše do míst, kde vítr vane povětšinu dne jen jedním směrem. Problém pak mohou představovat i rozměry a hlavně samotná výška, ne že by to snad nějak vadilo větru, ale architektům a památkářům se něco takového na střechách v centrech měst určitě líbit nebude.
Dočká se někdy širšího uplatnění?
Že nejde o projekt pouze na papíře dokládá skutečnost, že pilotní test právě probíhá na budově továrny BASF ve Wyandotte v Michiganu. Přesto dnes Wind-Harvesting Unit není ničím jiným než příslibem budoucnosti.
Velké naděje experti vkládají také do transparentních solárních panelů, které by jednou nahradily skla v oknech běžných domů. Psali jsme o tom v článku zde.
Zdroj náhledové fotografie: Sander Weeteling / Unsplash, zdroj: Interesting Engineering, Aeromine Technologies
Autor článku zas umí čůrat bez toho, aby by močil…
V nadpisu se mluví o zlevnění energie, ale v článku není nic.
Ať je konstrukce jakákoliv, je větrná elektrárna vždycky zavislá – na větru. Podle popisu je to asi cenově srovnatelné s panely ale budou tam nároky na pevnost ukotvení. To by mohl být důvod, proč se s tím na rodinné domy nepočítá, pukud tedy nejde o hluk.
Vtípek na konec: BASF je zkratka pro Bayerische Anilin und Soda Fabrik.
Legendární výrobce Cyklonu B
Opravdu se netočí? Potvrzujete jen to, že čtenář musí být neustále ve střehu a kontrolovat, zda se zase lže nebo ne.
Když popisujete technickou věc, tak vyjadřujte se technicky přesně .
Tato elektrárna samozřejmě má vrtuli, ale na spodku a ne jako mají běžné větrníky. Takže hluk tam nějaký bude. Jen se netočí samotný stroj.
Netočí se konstrukce, která je vidět. Uvnitř je stroj (generátor, turbina), která se samozřejmě točí. Rovněž to tvrzení o ptácích je nesmysl, protože pokud turbina nasaje např. vrabce (není tam vidět žádná ochranná mřížka), tak z něj nadělá řezanku a majitele čeká velmi nepříjemné čištění celého vnitřku.
Z Valašské technické laboratoře prosáklo, že se jí podařilo vyrobit statickou elektřinu bez pohyblivých součástí jen fučením větru přes speciální jednotku. Lze ji využít i vertikálně, ve vysokých budovách. Bližší neznámo, patentové řízení je v běhu.
Stačí vidět fotku Matta Ferella a je jasné, že je to 100% scam.
Již před půl stoletím byly nabízeny turbíny se svislou osou rotace a zakřivenými válcovými plochanim které na chatách vyráběly elektrickou energii, nebo v nádřži šplouchaly vodu a tím ji zahřívaly, zasřízení bylo jednoduché a vhodné tam, kde často fouká vítr,
Luboš