- Vědci nahlédli do hlubin vesmíru a spatřili zamračenou mlhovinu
- Vypadá jako nějaká mytologická bytost
- NASA ji barvitě popisuje jako velkou noční můru
Když se podíváte dostatečně hluboko do temnoty vesmíru, najdete nejrůznější tvary, které podněcují lidskou představivost. Když se budete dívat ještě pozorněji, rychle zjistíte, že vesmír může být mnohem podivnější a úžasnější než cokoli, o čem může lidská mysl snít.
Nepřehlédněte: Věčná válka iOS a Androidu nikdy neskončí. A to je vlastně dobře, profitujeme z toho všichni!
Senzační snímek NASA
Nedávno zveřejněný snímek NASA zachytil jen malý kousek tohoto vesmírného zázraku: Temnou mlhovinu dlouhou sedm světelných let, která vypadá jako titánský maják bdící nad chladnou černou prázdnotou vesmíru. Možná je to nenasytný obr, který hledá planety k pohlcení. Nebo samotná smrt, která děsí v prázdnotě zahalená ve stínu.
Strašidelným objektem, na který se tu díváme, naštěstí není ničitel světů, ale mlhovina Kužel, která je součástí většího komplexu NGC 2264 vzdáleného 2 500 světelných let od Země.
Podle prohlášení vědců všem předchozím snímkům chyběly neuvěřitelné detaily, které přináší právě nová fotografie. Fascinující snímek byl pořízen počátkem tohoto roku pomocí sestavy dalekohledů VLT (Very Large Telescope) umístěných v poušti Atacama na severu Chile.
Na pozorování z VLT získala mlhovina temný až zamračený vzhled, takže vypadá téměř jako samotná mytologická bytost, která se vynořuje z mračna prachu. Podobného názoru je ostatně i samotná NASA, která ji barvitě popisuje jako děsivou noční můru.
„Na fotografii pořízené pomocí spektrografu FORS2 (Focal Reducer/low Dispersion Spectrograph 2) teleskopu VLT je plynný vodík vidět modře a plynná síra červeně. Spíše než v obvyklé modré barvě vypadají mladé hvězdy v mlhovině téměř jako zlaté jiskřičky,“ píše server The Space.
Webb se blýskl Pilíři stvoření
Pokud chcete vidět další dechberoucí snímek vesmíru, klikněte sem. NASA nedávno uveřejnila fotografii z teleskopu Jamese Webba, který se zaměřil na Pilíře stvoření v Orlí mlhovině. Díky nejmodernějšímu dalekohledu je můžeme pozorovat v detailech, o kterých se nám nikdy ani nesnilo. A pokud chcete vidět další fantastické fotky, přečtěte si tento článek.
Zdroj náhledové fotografie: Andrew-Art / Pixabay, zdroj: Science Alert, Space, Hubblesite