internet, počítač, online

Skončí internet? Profesor tvrdí, že je rozbitý a lidé z něj dřív nebo později odejdou

  • S internetem to do budoucna nevypadá dobře
  • Jeden nizozemský profesor si myslí, že ho brzy opustíme

V určitou chvíli se každý unaví z toho, že je vlastně neustále online, tvrdí to alespoň jeden nizozemský profesor, který si myslí, že nakonec špatné převáží nad dobrým a internet všichni raději přestaneme používat.


Nepřehlédněte: 5 nejlepších českých pohádek na Netflixu, které letošním Vánocům dodají tu pravou sváteční atmosféru


V článku nazvaném „Extinction Internet“ s doprovodnými ilustracemi, které by se hodily do výtisku časopisu Adbusters, profesor Amsterodamské univerzity a teoretik médií Geert Lovink pokládá otázku: „Může dnešní internetová kultura odolat entropii a překonat nekonečné zajetí, zatímco čelí svému nekonečnému konci?“

Zvoní internetu hrana?

Geert píše, že jeho generace brzy zjistila, že internet je toxický i léčebný zároveň. Zatímco jeho kohorta nad touto juxtapozicí fascinovaně žasla, následující generace jsou podle něj stále více rozčarovány, a co je možná ještě důležitější – jsou stále více přesvědčeny, že internet už nelze dát do pořádku.

Na co přesně naráží, není zcela zřejmé, ale patrně na množství nekontrolovaných informací, různé fake news, stále těžší vyhledávání ověřených informací i obyčejnou závislost. Internet je možná příliš složitý na to, aby se dal opravit.

„Může nastat okamžik, kdy to již nebude možné a poté již nebude možné kontrolovat nepříznivé důsledky,“ pokračuje Lovink. „Internet směřuje k bodu, z něhož není návratu a velké technologické společnosti si to už pravděpodobně také uvědomují.“ Podle něj to pochopil třeba zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, který narychlo spouští platformu pro virtuální realitu Metaverse.

internet, počítač, online
Zdroj: jbarah15 / Pixabay

Není cesty zpět

Geerts zastává názor, že takový bod, odkud není návratu, či chcete-li moment vrcholu internetu, se kvapíkem blíží, protože jak uvádí: „I obyčejní uživatelé musí platit stále vyšší cenu za dalekosáhlou závislost na internetu a závislost na sociálních médiích a aplikacích.

Profesor se domnívá, že lidé se nakonec začnou vyhýbat technologiím, protože cena, která je především psychologická, pro ně začne být neúnosná. Lovinkova teorie je přinejmenším zajímavá. Ve skutečnosti je však těžké si představit, že by se nějaký seriózní počet lidí někdy odpojil od něčeho tak návykového, jako je internet, bez ohledu na to, jak moc škodí.

Všichni odejdeme?

Bez internetu se dnes už prakticky nikdo neobejde. Využíváme ho k práci, ke studiu, ke komunikaci s přáteli, k nakupování, k zábavě, k zahnání nudy, zkrátka ke všemu. Internet velmi rychle, spolehlivě a prakticky bez námahy uspokojuje řadu našich lidských potřeb, a proto se také stal tak důležitou součástí našich každodenních životů.

Dokázali byste si představit, že se odhlásíte z online prostoru a dáte internetu navždy sbohem?

Zdroj náhledové fotografie: rawpixel.com / Freepik, zdroj: Futurism

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Najít relevantní informaci při vyhledávání je stále těžší, spousta “koncentrátorů nabídek” a podobných projektů k obohacení svých tvůrců překrývá primární informaci.

Comments are closed.