Kalina, laser

Hvězdné války realitou. USA mají laserové dělo jako z budoucnosti, kterému nikdy nedojde munice

  • Američané mají novou superzbraň – Guardian
  • Laserové dělo během testu předčilo všechna očekávání

Americká armáda uvede příští měsíc do provozu svůj pokročilý laserový systém Guardian založený na platformě bojových vozidel Stryker. Jedná se o špičkové laserové dělo o výkonu 50 kW, které dokáže likvidovat bezpilotní letouny, rakety a střely z minometu. 


Nepřehlédněte: Student přišel na to, jak cestovat časem. Minulost ale změnit nejde, událostem nezabráníte, tvrdí


Americký zázrak Guardian

V souvislosti s měnící se tváří války se dnes na bojištích používají levně sestavené bezpilotní letouny. Boj proti těmto jednorázovým útočným prostředkům, které mohou být nasazeny ve stovkách a dokonce tisících kusů, může obraně napadené země způsobit velké problémy. A to nehovoříme o tom, že provoz protiraketové obrany je velice finančně nákladný.

Oproti tomu jeden výstřel z laserového děla stojí pakatel. Další výhodou laserové obrany jsou neomezené zásoby munice a nízká hlučnost. Pokročilý americký systém Guardian vznikl díky spolupráci předních technologických společností Kord Technologies a Raytheon Intelligence and Space. 

Firma Kord byla zodpovědná za integraci zbraně do bojového vozidla Stryker, zatímco laserový zbraňový systém sestávající z 50kW vysokoenergetického laseru, specializovaného radarového snímacího systému, zaměřovacího senzoru a systému řízení paprsku navrhla a vyvinula společnost Raytheon.

Systém není zaměřen pouze na bezpilotní letouny (drony), ale je navržen tak, aby zvládl likvidovat více typů vzdušných hrozeb, včetně letadel, hypersonických raket a minometných granátů. Zbraň je napájena vysokokapacitními bateriemi, které se mohou nabíjet tak dlouho, dokud běží motory vozidla Stryker.

Laserové dělo zlikviduje dron, letadlo i raketu

V květnu letošního roku se uskutečnilo čtyřměsíční testování mobilního laserového kanónu. Během testu Guardian (strážce) úspěšně ničil minometné střely ráže 60 mm a různě velké bezpilotní letouny. Zástupci americké armády byli s výsledkem spokojeni.

Zbraňový systém Guardian lze nasadit ve vzduchu i na moři. Pro začátek však chce armádní Úřad pro rychlé schopnosti a kritické technologie RCCTO (Rapid Capabilities and Critical Technologies Office) četu laserových děl uvést do provozu na souši.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares
2 komentářů
    1. Pokusu se účastnili i dva tříhvězdičkoví generálové Oušit a Majgát. Údajně byli účinností kanonu tak vyvedení z míry, že nedokázali skrývat své nadšení.

Comments are closed.