AI, umělá inteligence

Čína začne cenzurovat umělou inteligenci. Obává se, že jí přeroste přes hlavu

  • V Číně si došlápnou na umělou inteligenci
  • Už nebude tak svobodná, jako doposud

Prostředí svobodného internetu je pro nás samozřejmost a jen těžko si dokážeme představit, že by naše vláda blokovala Facebook, Twitter nebo dokonce celý Google a výsledky z vyhledávače procházely cenzurou. V Číně to je ale naprosto běžná věc. 


Nepřehlédněte: Umělá inteligence může nahradit populární vyhledávání na internetu. Skončí Google jako papírové Zlaté stránky?


Soudruzi si došlápnou na umělou inteligenci

Tamní vláda kontroluje a sleduje, jak internet její občané používají. O klidné spaní státu se stará technologie, které se přezdívá Velký čínský firewall. A protože Čína chce mít pod palcem všechno a všechny, vydala teď pokyny, které v zemi upravují podmínky pro používání umělé inteligence. Omezení se týká chatbotů s umělou inteligencí, jako ChatGPT, umění vytvářeného umělou inteligencí, metod využití umělé inteligence ve zdravotnictví a obecně všech forem umělé inteligence.

Dohled nad dodržováním opatření o umělé inteligenci dostal na starosti obávaný úřad (CAC), který je v Číně hlavním regulátorem a cenzorem internetu. Nová pravidla začnou platit 10. ledna 2023. Tamní úřady tvrdí, že jen představují preventivní opatření. Druhým dechem nicméně dodávají, že dokument byl vypracován s cílem předcházet bezpečnostním rizikům a řešit je, jakož i podporovat zdravý rozvoj služeb hluboké syntézy (tak v Číně říkají zapojení AI) a zlepšit úroveň regulačních schopností.

„V posledních letech rychlý rozvoj technologie hluboké syntézy sice slouží potřebám uživatelů a zlepšuje uživatelský zážitek, ale zároveň ji někteří porušovatelé zákona využívají k výrobě, kopírování, zveřejňování a šíření nelegálních a špatných informací,“ píše CAC v prohlášení. „Technologie hluboké syntézy se vztahuje na využití hlubokého učení, virtuální reality a dalších algoritmů generativní syntézy k vytváření textu, obrázků, zvuku, videa, virtuálních scén a dalších síťových informací.“ 

Tradiční čínská cenzura

Dokument je podle CAC především nástrojem, který má zajistit, aby nedocházelo k porušování autorských práv, což je ve světě stále aktuálnější problém, který je často zmiňován, když tvůrci využívají systémy umělé inteligence. Mezi často kladené otázky patří, kdo by získal uznání za umění vytvořené umělou inteligencí nebo jak může být umělá inteligence nestranná, když jí lidé poskytují jako vstupní údaje soubory dat?

Robot, kyborg, umělá inteligence
Zdroj: Possessed Photography / Unsplash

Kontrolovaní vývojáři

Čína proto od ledna utáhne šrouby. Vývojáři umělé inteligence se budou muset zaregistrovat a nechat si ověřit totožnost u příslušného úřadu pomocí dokladu vydaného státem. Každý obsah, ve kterém bude AI použita, bude muset být také speciálně označen, aby bylo zřejmé, že je upraven umělou inteligencí.

Problém je v tom, že CAC zároveň tvrdí, že musí přezkoumat algoritmy používané v systémech umělé inteligence a zamezit šíření negativních informací za využití AI. Čínskému státu jde tedy také o získání dohledu nad technickou stránkou modelů AI, což dokládá skutečnost, že vývojáři od ledna musí úřadům poskytnout plný přístup ke zdrojovým kódům, pokud o to požádají.

Zdroj náhledové fotografie: Possessed Photography / Unsplash, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares