Elektromobil

Co když nebude elektřina? Švýcaři mají plán, jak vyzrát na blackout: Omezí praní v pračkách a jízdu elektromobilem

  • Švýcarská vláda se připravuje na nejhorší
  • V případě blackoutu sáhne k nepopulárním opatřením

Odborníci s nástupem zimy varují před rostoucím nebezpečím výpadků elektrické energie. Intenzivně situaci řeší ve Švýcarsku, kde politici diskutují soubor opatření, jak postupovat, pokud by došlo k blackoutu a země zůstala bez dodávek elektřiny.


Nepřehlédněte: Čeští vědci pracují na umělém Slunci, které Evropě i celému světu zajistí neomezenou energii


Elektromobilem jen k lékaři a na nákup

V zájmu úspory elektrické energie se ve Švýcarsku řeší balík opatření, ve kterém je mimo jiné zmiňován i zákaz elektromobilů. Z dokumentu, který najdete zde, vyplývá, že řízení elektrovozů bude dovoleno pouze ze závažných důvodů. Mezi ty patří cesty do práce, k lékaři, na úřady, ale také na bohoslužby a jiné náboženské akce. Zákaz by se měl přednostně vztahovat na firemní elektromobily.

Omezení elektroaut bude záviset na závažnosti situace. Ještě předtím vstoupí v platnost jiná sada opatření, včetně 40stupňového maxima pro praní v pračce, omezení pro myčky nádobí nebo zákazu zahradní techniky a fukarů listí, vyhřívání teras a sedadel v sedačkových lanovkách.

Blackout, energie
Zdroj: Claudio Schwarz / Unsplash

Švýcaři se bojí blackoutu

Švýcaři se zároveň chystají omezit provoz vířivek, opalovacích zařízení, saun, infrakabin, parních lázní, masážních křesel a dalších elektricky ovládaných wellness zařízení v komerčním sektoru, a to maximálně na sedm hodin denně.

Švýcarsko dováží velké množství elektřiny z Francie a Německa. V zimě je závislost země obzvláště vysoká, protože švýcarské vodní elektrárny generují méně elektřiny. Na rozdíl od svých sousedů však Švýcarsko nemá s EU uzavřenou žádnou dohodu o solidaritě, což znamená, že v krajní situaci se země může ocitnout bez dodávek elektřiny.

Zdroj náhledové fotografie: chuttersnap / Unsplash, zdroj: Bild, GizChina

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Naprostá dezinformace. Odkaz na dokument je pouze navrhem na možná řešení a zdaleka se nejedná o závazný dokument.
    Takový navrh musí být teprve předložen “vladou” oběma komorám parlamentu, který jej musí schválit.
    Dále musí být téma předloženo na schválení občanům. To je řádný postup ve Švýcarsku při rozhodování o důležitých tématech.
    Prosím neplette si pojmy a šířte úplně informace.
    Díky

Comments are closed.