- Dopravní peklo kvůli malým doručovacím robotům?
- Mají problémy na přechodech a zmatkují na křižovatkách
E-shopy, zásilkovny či rozvážky jídla zažily v pandemii velký boom. O to víc prostoru a pozornosti se dostalo i novým způsobům doručování – třeba tomu robotickému.
Nepřehlédněte: Robot pro rozvoj jídla se řítil přes policejní zátaras, jen aby včas doručil svačinu. Ochránci zákona nevěřili vlastním očím
Konec pošťáků, nastupují robotičtí kurýři
Doručování nákupů až domů pomocí robotů už dávno není záležitostí jen sci-fi filmů. Vozítka mají obvykle čtyři až šest kol, používají kamery, senzory, GPS a ta chytřejší skenují ulice lasery a navigují se sami. Do technologie robotického doručování neinvestují jen zvučná jména, jako Amazon, Wallmart nebo Google, ale třeba i britský obchodní řetězec Co-op, který své vozítko testuje v Cambridgi.
Pilotní projekt byl spuštěn letos v květnu, ale v budoucnu se má rozšířit i do Leedsu a později do celé země. Bohužel pro Co-op doručování potravin zákazníkům někdy nejde zcela podle plánu. Roboti mají mnohdy problém se k lidem vůbec dostat – činí jim potíže najet na chodník a když dorazí na křižovatku, zaseknou se na přechodu pro chodce.
Protože nemají ruce (jsou to v podstatě krabice na kolečkách), nejsou schopny si stisknout tlačítko, a když už naskočí zelená, aby jeli dál, stále stojí na místě nebo zmateně jezdí po okolí a blokují provoz. Mnohdy jim musí pomoci překvapení kolemjdoucí.
Oběd nebo svačinu si objednáte přes mobilní aplikaci
Výkonný ředitel společnosti Co-op Chris Conway uvedl, že používání robotů dokazuje, že obchod „zkoumá nové a inovativní způsoby“, jak zákazníkům umožnit nakupovat z pohodlí domova. Zákazníci v Cambridgi si mohou objednat potraviny přes speciální mobilní aplikaci.
Robotický kurýr uveze až desetikilogramový nákup a má senzory, aby se dokázal vyhnout chodcům, psům a kočkám. Po chodníku jezdí maximální rychlostí až 4 hm/h, ale jak se ukazuje, obyčejné přechody jsou mnohdy nad jeho síly.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Serve, zdroj: The Sun
K opravě:
“Roboti mají mnohdy problém se k lidem vůbec dostat – činí jim potíže najet na chodník a když dorazí na křižovatku, zaseknou se na přechodu pro chodce. Protože nemají ruce (jsou to v podstatě krabice na kolečkách), nejsou schopny…”
“Vozítka mají obvykle čtyři až šest kol, používají kamery, senzory, GPS a ta chytřejší skenují ulice lasery a navigují se sami.”