MIT, voxel

Vědci z MIT dávají vzpomenout na Terminátora: Roboti s umělou inteligencí umí postavit další roboty

  • Budoucnost robotiky?
  • Vědci vytvořili inteligentní voxely

Výzkumníci z Massachusetts Institute of Technology (MIT) jsou na prahu revolučního objevu. V laboratořích vytvořili roboty s umělou inteligencí, kteří dokážou sestavit téměř cokoli, včetně věcí mnohem větších, než jsou oni sami. Vozidla, budovy nebo větší roboty – nic z toho jim nedělá problém.


Nepřehlédněte: Tohle je senzace. Švýcaři našli způsob, jak nabít elektromobil za pouhé 3 minuty


Roboti se naučí i replikovat

Experti z Centra pro bity a atomy (CBA) navázali na dlouholetý výzkum, podle kterého lze některé objekty sestavit z malých identických lehkých dílků a k jejich opravě využít malá inteligentní robotická zařízení. „Nyní tým dokázal, že jak montážní roboti, tak i součásti sestavované konstrukce mohou být vyrobeny ze stejných dílčích jednotek a roboti se mohou pohybovat nezávisle na počtu, aby rychle provedli rozsáhlé montáže,“ píše se na stránkách MIT.

Podle profesora MIT a ředitele CBA Neila Gershenfelda je plně autonomní samoreplikující se montážní robotický systém, který by byl schopen jak sestavovat větší konstrukce, včetně větších robotů, tak plánovat nejlepší stavební sekvenci, vzdálen ještě několik let. Nová práce je však důležitým krokem k dosažení tohoto cíle, včetně řešení složitých úkolů, kdy nasadit více robotů a jak velké je vyrobit, a také jak organizovat roje robotů různých velikostí, aby stavěly konstrukci efektivně, aniž by do sebe narážely.

Stejně jako v předchozích experimentech zahrnuje systém použitelné struktury postavené z pole malých identických podjednotek zvaných voxely (objemový ekvivalent 2D pixelu). Zatímco dřívější voxely byly čistě mechanickými strukturními dílky, tým nyní vyvinul komplexní voxely, z nichž každý může přenášet energii i data z jedné jednotky do druhé. To umožňuje nejen stavbu objektů, které mohou nést zátěž, ale také vykonávat činnosti jako je zvedání, přesouvání a manipulace s materiály, včetně samotných voxelů.

 

Mezi zájemci je NASA

„Když stavíme tyto struktury, je třeba do nich zabudovat inteligenci,“ říká Gershenfeld. Zatímco dřívější verze montážních robotů byly připojeny svazky drátů ke zdroji energie a řídicím systémům, nově vědci vsadili na koncept strukturální elektroniky – vytvoření voxelů, které přenášejí energii, data i sílu. „Nejsou tu žádné dráty. Je tu jen struktura.“

Není bez zajímavosti, že výzkumníci, kteří za voxely stojí, na přelomové robotické technologii spolupracují s předními společnostmi z leteckého a automobilového průmyslu a také Národním úřadem pro letectví a vesmír NASA, který pro voxely najde největší uplatnění.

Odborníci z MIT však nejsou jediní, kdo pracují na robotech nové generace. Vědci z univerzity v Yale ve Spojených státech nedávno zkonstruovali robotickou obojživelnou želvu (ART), která je jedinečná – dokáže totiž podle potřeby měnit pohyb a tvar svých končetin. Na souši využívá běžné nohy, které jí pomáhají chodit, zatímco ve vodě je přemění na ploché ploutve, aby mohla co nejlépe plavat.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem MIT, zdroj: MIT, New York Post

Total
0
Shares