- K Zemi se blíží další kosmický šutr
- Kolem modré planety proletí zítra
K Zemi se vysokou rychlostí přibližuje asteroid velký jako mrakodrap. Lidé se ovšem při jeho průletu ničeho bát nemusí. Vesmírný balvan, který NASA bedlivě sleduje, proletí od naší planety v dostatečné vzdálenosti. Kdyby však dopadl na její povrch, v dotčeném místě by po sobě zanechal spoušť.
Nepřehlédněte: Budou nám zaměstnavatelé číst myšlenky? Technologie už máme, ale nápad vyvolává znepokojení
K Zemi se rychle přibližuje asteroid
Seznamte se: Jmenuje se 2022 WE5, měří zhruba 43 metrů a rychle se blíží k Zemi. Podle údajů odborníků z Laboratoře tryskového pohonu v kalifornské Pasadeně ve středu proletí poměrně blízko naší planety velký asteroid. Svými rozměry je mohutnější než velryba nebo menší pyramida.
Podle dat vědců modrou planetu mine ve vzdálenosti 1 500 000 kilometrů. Nemusíme se tak obávat, že Země přestane existovat. Pravděpodobnost, že ji zasáhne, je stejně velká, jako to, že sněhová koule přežije dovolenou v pekle.
Simulace dopadu nevěští nic dobrého
NASA v blízkosti Země sleduje tisíce asteroidů. I když se trajektorie kosmických těles nachází miliony kilometrů od naší planety, existuje extrémně malá šance, že by se dráha nějakého asteroidu mohla mírně změnit po interakci s gravitací většího objektu, jako je např. planetka.
Možná i proto americká vesmírná agentura nedávno provedla simulaci, aby se dozvěděla, co se stane, když na Zemi dopadne asteroid právě velikosti 2022 WE5. A pro lidstvo má jen špatné zprávy (psali jsme zde). Test amerických vědců odhalil naprosto zásadní nedostatky a nepřipravenost na scénář, že se k Zemi řítí asteroid.
Po dopadu kosmického balvanu, který způsobil explozi o síle asi 10 megatun TNT, nastala v simulované oblasti Spojených států apokalypsa; z povrchu zemského zmizelo prakticky vše. Trochu nás alespoň může uklidnit, že máme stále dost času, abychom se chyb během obrany Země vyvarovali a až se nebude jednat o pouhé cvičení, s tvrdou realitou se popasujeme o dost líp.
Zdroj náhledové fotografie: MasterTux / Pixabay, zdroj: JPL
Pokud autor tohoto článku rozumí fyzice méně než pes, neměl by se pouštět do psaní podobných článků. Nebo doporučuji čerpat z odborných zdrojů. Narážím tím na ten kolosální nesmysl ohledně případných škod napáchaných tímto tělesem.