- Číňané plánují solární elektrárnu ve vesmíru
- Postaví ji roboti pomocí 3D tiskáren
Číňané mají vysoké ambice, podobně jako Američané a Rusové. Delší dobu již operují na Měsíci a Marsu. A s Rusy dokonce chtějí na Měsíci vybudovat lidskou kolonii. Jejich plány však sahají mnohem dál.
Nepřehlédněte: Čína připravuje vlastní vesmírný superteleskop, který bude lepší než ten od NASA. Chce v hlubokém vesmíru najít novou Zemi
Solární elektrárna ve vesmíru
Už dříve dali najevo, že jako první chtějí objevit planetu s vlastnostmi, jaké má Země, samozřejmě někde ve vzdálených slunečních soustavách. K tomu, aby našli nový obyvatelný svět, jim pomůže vesmírný teleskop Sün-tchien (v překladu „Prohlídka nebes“), který by měl na oběžnou dráhu zamířit v roce 2024. Teď Číňané hlásí, že ve vesmíru postaví gigantickou solární elektrárnu.
Čína, která je velkým znečišťovatelem životního prostředí, doufá, že jí to pomůže k dosažení vytyčeného cíle stát se do roku 2060 uhlíkově neutrální. Vědci počítají s tím, že složité zařízení vybudují přímo ve vesmíru pomocí robotů a 3D tisku, aby se vyhnuli dopravě těžkých komponentů ze Země. Rok 2028 je rokem, kdy chtějí spustit testovací provoz elektrárny.
China to build power plant in space 'by 2028' – and send energy back to Earth https://t.co/XA9MP9DWCY
— The Sun Tech (@TheSunTech) November 23, 2022
Čína věří v úspěch!
Zpočátku bude elektrárna schopna vyrábět pouze 10 KWh elektřiny, což je zhruba tolik, aby to stačilo pro napájení několika domácností. V roce 2035 už se plánuje přenos 10 MWh pro některé vojenské, ale i civilní uživatele. Rok 2050 má dle plánu přinést výkon 2 GWh, což je zhruba výkon celého Temelína. Energie z vesmírné solární stanice by měla být přeměňována na mikrovlnný nebo laserový paprsek, který bude odesílán na Zemi. Jaká bude efektivita, to zatím nikdo netuší.
Solární elektrárnu ve vesmíru chtěla před více než dvaceti lety postavit už americká NASA, ale k realizaci finančně náročného projektu nikdy nedošlo.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: sky, daily mail, the sun, scmp