- Američtí vědci se vytáhli
- Demonstrovali schopnosti speciálního svetru
- Jak funguje, vás určitě překvapí
Bojíte se, že vás sleduje Velký bratr? Tým vědců z Marylandské univerzity navrhl speciální svetr, dokáže zmást kamery s funkcí rozpoznávání obličejů.
Nepřehlédněte: Za luxusní Xiaomi nechtějí majlant, i když mu na záda přilepili archeologický poklad. Jak se vám líbí?
Stačí si obléct svetr
Technologie rozpoznávání obličejů zažívá celosvětový rozmach. Jejím využíváním je proslulá zejména Čína, nicméně o vybudování celostátního monitorovacího systému v současné době usilují i další země. Podobné funkce přitom používáme denně, aniž bychom si to uvědomovali. Například při odemykání chytrých telefonů (funkce Face ID na iPhonu) nebo během používání sociálních sítí, kdy software při videohovoru nahradí obličej uživatele nějakým vtipným filtrem (třeba opicí nebo helmou astronauta).
Ale problém je samozřejmě jinde. AI kamery dávají soukromým společnostem a orgánům činným v trestním řízení do rukou obrovskou moc. Možná i proto se tým počítačových vědců z Marylandské univerzity rozhodl zjistit, zda by se všudypřítomnému dohledu umělé inteligence dalo vyhnout vytvořením jakéhosi pláště neviditelnosti v podobě svetru s vánoční tématikou. A skutečně, navrhli bizarní vzor, který algoritmy zmate natolik, že AI nositele nerozpozná.
Dočkáme se pláště neviditelnosti?
Vzor využívá něco, čemu se říká „protichůdné“ zobrazení, aby umělou inteligenci oklamal. Výzkumníci předvedli, jak vše funguje na fotografiích a na videu, kdy je nositel svetru neidentifikovatelný v davu lidí, jejichž obličeje jsou v reálném čase sledovány.
Vědci, kteří za výzkumem stojí, uvedli: „Tento stylový svetr je skvělým způsobem, jak se v zimě zahřát, ať už v kanceláři nebo na cestách. Je vybaven nepromokavou mikrofleecovou podšívkou a moderním střihem s protichůdnými vzory, které odolají detekci kamer.“ Závěrem dodali, že svetr je sice fajn, ale v budoucnu chtějí vytvořit něco mnohem dokonalejšího – skutečný plášť neviditelnosti.
Zdroj náhledové fotografie: University of Maryland, zdroj: Daily Star
kdyby to fungovalo až tak suprově, asi by se to nezveřejňovalo, že