Permafrost, bakterie, virus

Na Sibiři se po 48 500 letech v ledu probudily k životu viry. Jsou nebezpečné?

  • Na ruské Sibiři byly objeveny starobylé viry
  • Překvapením je, že po rozmrznutí ožily!

Během globálního oteplování sibiřská půda rozmrzá a při tání se z ní mohou uvolňovat viry. Pokud z toho máte obavy, následující zpráva vás rozhodně nepotěší – vědci probrali k životu virus, který strávil posledních 48 500 let zmrzlý pod půdou na Sibiři.


Nepřehlédněte: Vědci mění sci-fi na realitu. Ukázali svetr, který blokuje technologie rozpoznávání obličejů


Vědci zkoumají zmrzlé viry

Odborníkům z univerzity ve Francii se v laboratorních podmínkách podařilo oživit a replikovat hned sedm virů, přičemž nejstaršímu z nich je 48 500 let. Jean-Michel Claverie z univerzity v Aix-Marseille není v oblasti genetiky žádným nováčkem. Dokazuje to mimo jiné už jeho dřívější výzkum, během kterého oživil dva viry staré 30 000 let.

Podle vědců byly všechny testované viry po oživení schopny infikovat buňky, což dokazuje, že mohou být hypoteticky nakažlivé pro lidi a zvířata. Zatímco 48 500 let může být rekordní stáří pro virus, jiný vědecký tým už dříve oživil bakterie uvězněné v sedimentech, ledu a krystalcích soli, které byly staré až 250 milionů let.

Zůstává však nejasné, zda se skutečně jednalo o tak staré organismy, nebo o mnohem mladší, které vlastně jen kontaminovaly vzorky. Nikdo to s jistotou neví.

Bakterie, virus
Zdroj náhledové fotografie: CDC / Pixabay

Co na nás číhá v tajícím permafrostu?

Devět virů, které Claverieho tým oživil, se liší od všech dosud známých, takže je velmi nepravděpodobné, že by pocházely z kontaminace vzorku moderními entitami. Virus starý 48 500 let byl objeven v permafrostu v hloubce šestnáct metrů pod zemí v ruském Jakutsku.

Server New Scientist doplňuje, že se jedná o typ pandoraviru – obřího viru, který infikuje jednobuněčné organismy známé jako améby. Vědci během testování přidávají jeho vzorky ke kulturám améb a kontrolují je pod mikroskopem, zda nevykazují známky infekce. Pokud ano, ukazuje se, že virus je „živý“ a replikuje se.

Podle Claverieho se možná jednou podaří oživit i viry, které jsou mnohem starší než 48 500 let, nejhlubší permafrost je podle všeho starý až milion let. V oblasti Sibiře se kvůli změnám klimatu teploty zvyšují velmi rychle a kdo ví, jaké organismy se v tamním ledu mohou nacházet. Možná se jednou budeme ještě hodně divit…

Zdroj náhledové fotografie: NASAz ni/JPL-Caltech, zdroj: New Scientist

Total
0
Shares