Konec světa

Čas poběží jinak než doposud! Vědci reagují na to, že se Země otáčí rychleji a ruší přestupnou sekundu

  • Vědci si všimli, že rotace Země v poslední době zrychlila
  • Na konferenci ve Francii učinili zásadní rozhodnutí

Experti a zástupci vlád, kteří se sešli na konferenci ve Francii, odhlasovali zrušení přestupných sekund do roku 2035, uvádí organizace zodpovědná za globální měření času.


Nepřehlédněte: Definitivní důkaz o cestování v čase? Muž na fotce z roku 1943 drží v ruce telefon!


Země nečekaně zrychlila

Pokud máte pocit, že dny ubíhají stále rychleji, možná vás to překvapí, ale máte pravdu. Vědci si všimli, že rotace Země v poslední době zrychlila, a to dokonce nejrychleji v lidských dějinách.

29. června trval den přesně o 1,59 milisekundy méně než standardních 86 400 sekund a stal se vůbec tím nejkratším dnem na modré planetě – přinejmenším od vynálezu atomových hodin, které umožňují měřit čas extrémně přesně.

Někteří experti ihned uvedli, že bude nutné zavést negativní přestupnou vteřinu, aby se zrychlování vyrovnalo. Jejich naděje ale nyní vzaly za své – zhatilo je nedávné jednání vědců a zástupců vlád ve Francii, kde bylo rozhodnuto, že během příštích 13 let k žádnému přidání přestupné sekundy nedojde.

Vědci řeší, co s časem

Zatímco většina lidí si přestupných sekund vůbec nevšimne, vědci dlouhodobě varují, že mohou způsobit vážné problémy v řadě odvětví, které vyžadují přesný a nepřerušovaný tok času, jako jsou satelitní navigace nebo telekomunikace.

Rezoluci o zastavení přidávání přestupných sekund přijalo 59 členských států na konferenci Mezinárodního úřadu o mírách a vahách (BIPM), která se koná zhruba každé čtyři roky západně od Paříže. Patrizia Tavella, která dokument připravovala, řekla, že jde o historické rozhodnutí.

Přesnost atomových hodin

K zemím, které se o změnu nejvíce zasazovaly, patřily Spojené státy a Francie. Rusko hlasovalo proti rezoluci, protože Moskva chtěla datum prodloužit až do roku 2040. Ostatní země pak chtěly, aby dokument platil maximálně do roku 2025 nebo 2030, takže se dohodl kompromis. Připomeňme, že od 70. let dvacátého století bylo k udržení přesnosti atomového času zapotřebí celkem 27 přestupných sekund. Naposledy k tomuto kroku vědci přistoupili na Silvestra v roce 2016.

Země
Zdroj: Pixabay

Podle dokumentu se přestupné sekundy mohou ještě nějakou dobu používat. Dohoda nicméně počítá s tím, že do roku 2035 rozdíl mezi atomovým a astronomickým časem vzroste na hodnotu větší než jedna sekunda, říká Judah Levine, fyzik z amerického Národního institutu pro standardy a technologie. Zároveň zdůrazňuje, že je velmi důležité, aby se autority domluvily na dalším postupu a nabádá k ochraně koordinovaného světového času (UTC), který je založen na atomových hodinách, tzn. je na rotaci Země teoreticky nezávislý.

Připomeňme, že bez atomových hodin by neexistovala GPS, synchronizace internetu, obchodování na světových burzách ani moderní telekomunikace.

Zdroj náhledové fotografie: geralt / Pixabay, zdroj: sciencealert

Total
0
Shares