- Věděli jste, že na Měsíci je kyslík pro 8 miliard lidí?
- Jenže jak se k němu dostat? Vědci možná našli řešení!
Lidstvu v kolonizaci vesmíru už nic nebrání. Senzačně znějící věta vyvolá nadšení. John Grant, lektor půdních věd na univerzitě Southern Cross, tvrdí, že se na Měsíci vyskytuje kyslík, který by stačil 8 miliardám lidí na zhruba 100 tisíc let. Ale! Samozřejmě, je tu háček!
Nepřehlédněte: Bláznivá teorie? Na Měsíci jsou pravděpodobně kosti dinosaurů, tvrdí vědci
Kolik kyslíku by mohl Měsíc poskytnout?
Jedna věc je dopravit lidi na Měsíc a věc druhá umět na něm žít. Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší nejbližší družici zcela určitě neobejdeme, je kyslík. Ale kde ho vzít? Vědci, zdá se, našli řešení tohoto problému.
Měsíc sice má atmosféru, ale ta je velmi řídká a skládá se převážně z vodíku, neonu a argonu. Nejedná se o takovou směs plynů, která by mohla udržet při životě savce, jakým je člověk.
Ve skutečnosti je však na Měsíci kyslíku obrovské množství, jen není v plynné formě. Místo toho je uvězněn v regolitu, vrstvě hornin a jemného prachu, která pokrývá povrch planety. Kdybychom dokázali kyslík z regolitu získat, stačil by pro život lidí na Měsíci? Vědci si myslí, že ano!
Chce to dostatek energie
„V měsíční krajině dominují minerály, jako je oxid křemičitý, hliník a oxidy železa a hořčíku. Všechny tyto minerály obsahují kyslík, ale ne ve formě, která je přístupná lidským plicím,“ říká Grant a navrhuje, aby pro extrahování kyslíku byla použita elektrolýza.
Na Zemi se tento proces běžně používá například při výrobě hliníku. Elektrický proud prochází kapalnou formou oxidu hlinitého přes elektrody, aby se oddělil hliník od kyslíku. V tomto případě vzniká kyslík jako vedlejší produkt. Na Měsíci by naopak kyslík byl hlavním produktem a extrahovaný hliník (nebo jiný kov) by byl potenciálně užitečným vedlejším produktem.
Grant poznamenává, že kyslík tvoří asi 45 procent měsíční půdy, ale k jeho extrakci od ostatních prvků, které tvoří složení regolitu, je zapotřebí extrémní množství energie a speciální průmyslová zařízení.
Odpovědi se dočkáme za několik let
Vědec v článku své naděje upíná k belgickému startupu Space Applications Services, který již oznámil plány na stavbu tří reaktorů, které budou do roku 2025 vyslány na Měsíc, aby otestovaly, zda je těžba kyslíku z měsíčního povrchu opravdu možná a lidstvo skutečně čekají světlé zítřky.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Futurism, techexplorist, gadgets360
Výrobník jako z vetřelce 🙂