Terajachta Pangeos

Budoucnost lidstva? Plovoucí město ve tvaru želvy pojme 60 000 lidí a nevytváří žádný odpad

  • Superjachta ve tvaru želvy je největší lodí všech dob
  • Na její palubu se vejde 60 000 lidí

Vlády po celém světě vyvíjejí strategie, jak přizpůsobit svá přímořská města stoupající hladině moře a změně klimatu. Jedno italské designérské studio však zašlo ještě dál – navrhlo plovoucí město, které vypadá jako želva. Terajachta Pangeos je největším plovoucím plavidlem na světě. Tvůrci mysleli na tenisové kurty, bary, hotely, přistávací plochu pro letadla a vrtulník i útulné domy, ve kterých se budete cítit jako doma.


Nepřehlédněte: Tajemství Titanicu odhaleno! Sonar poblíž vraku objevil záhadný objekt. Neuvěříte, co vědci našli


Jachta ve tvaru želvy ubytuje 60 tisíc obyvatel

Podle konstruktérů z italské společnosti Lazzarini by se želví město Pangeos plavilo po mořích trvale, aniž by kdy zakotvilo na pevnině, nebo produkovalo jakékoli emise oxidu uhličitého.

Stavba obrovské lodi by trvala přibližně osm let a vyžadovala by obří loděnici. V úvahu připadá Chantiers de l’Atlantique v Saint-Nazaire ve Francii, což je jedna z největších světových loděnic, která staví širokou škálu obchodních, námořních a osobních lodí. Náklady jsou odhadovány na 6,8 miliardy liber.

Studio Lazzarini, které za fascinujícím konceptem stojí, doufá, že se mu podaří získat finanční prostředky prodejem NFT v rámci crowdfundingu. „Terastruktura, poháněná tryskovým pohonem, bude schopna plout rychlostí pět uzlů (zhruba deset kilometrů za hodinu),“ láká potenciální investory.

Plovoucí město budoucnosti?

Podporovatelé budou mít možnost zakoupit si na terajachtě virtuální pozemky, které poslouží jako záloha pro případ, pokud by se loď někdy skutečně vyrobila. Možnosti ubytování mají zahrnovat byty, domy, „super vily“ a dokonce i opravdové paláce pro nejnáročnější magnáty. Studio Lazzarini uzavírá, že design plavidla je inspirován Pangeou, superkontinentem, který existoval před miliony let.

Na koncept italské společnosti se krásně dívá, ale jako u mnoha jemu podobných bohužel prakticky neexistuje šance, že by něco podobného v budoucnu (určitě ne během příštích let) vzniklo. Podobné návrhy však přináší potřebný stimul, inspiraci a vizi.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Lazzarini, zdroj: The Sun

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Nápad je to skvělý, při slunečném počasí je to fajn, horší, když přijde nějaká ta mořská vlnka, rotující větřík ..

    jak by řekl klasik:
    Každá loď se jednou potopí.
    Ale ne každá se potopí na Vltavě, že doktore?
    Ale každá se potopí až na dno ; )

Comments are closed.