- NASA simulovala dopad velkého asteroidu
- Zjistila, že lidstvo má svázané ruce
NASA provedla simulaci, aby se dozvěděla, co se stane, když na Zemi dopadne asteroid velký jako mrakodrap. A pro lidstvo má jen špatné zprávy.
Nepřehlédněte: NASA objevila zabijáka planet. Největší asteroid za posledních 8 let se schovával v záři Slunce
K Zemi se blíží asteroid, co uděláme?
Test amerických vědců odhalil naprosto zásadní nedostatky a nepřipravenost na scénář, že se k Zemi řítí asteroid. Trochu nás alespoň může uklidnit, že máme stále dost času, abychom se chyb vyvarovali a až se nebude jednat o pouhé cvičení, s tvrdou realitou se popasujeme o dost líp.
V současné době, a dokonce ani za našeho života, žádná reálná hrozba ze strany kosmických balvanů lidstvu nehrozí; během příštích sto let k žádnému střetu snad nedojde. Experti se nicméně domnívají, že se na potenciální nebezpečí musíme připravit již nyní, než bude pozdě.
A trial of how government, NASA and local officials would deal with a space rock headed toward Earth revealed gaps in the plans https://t.co/QopiLyRh3f
— Scientific American (@sciam) November 4, 2022
Jako virtuální testovací zóna pro dopad asteroidu o průměru sedmdesát metrů byl vybrán Winston-Salem v Severní Karolíně. Vědci chtěli zjistit, jak na vzniklou situaci zareagují vysoce postavení pracovníci Spojených států. Vědkyně Emma Raineyová, která na projektu pracuje, pro Scientific American uvedla, že cvičení mělo být těžké – prakticky nevyhratelné. „Nemohli udělat vůbec nic, aby nárazu zabránili.“
Cílem simulace bylo otestovat různé vládní a vědecké sítě, jak by reagovaly v případě potřeby planetární obrany. „Chceme zjistit, jak efektivní jsou operace a komunikace mezi americkými vládními agenturami a dalšími organizacemi, které by do toho byly zapojeny, a identifikovat nedostatky,“ doplnil pracovník NASA Lindley Johnson.
USA nejsou připraveny
Cvičení ukázalo, že Spojené státy nemají schopnost zachytit „malé“ a rychle se pohybující asteroidy. I kdyby Američané dokázali podobný vesmírný kámen objevit, nemuseli by být schopni ho odklonit. Test také odhalil, že dezinformace – lži a falešné zprávy šířící se mezi veřejností, mohou oficiální úsilí drasticky ztížit. „Dezinformace nezmizí,“ povzdechla si vědecká pracovnice Angela Stickleová, která pomáhala simulaci sestavit.
Události testu začaly objevením asteroidu pojmenovaného TTX22, který letí k Zemi. Účastníkům byl předložen rychlokurz o asteroidech a bylo jim sděleno vše, co je o něm známo včetně pravděpodobného místa dopadu. Každé setkání s vedoucími pracovníky přeskakovalo v časové ose dopředu, přičemž závěrečné části simulace se odehrávaly těsně před a po dopadu balvanu poblíž Winston-Salemu.
Po dopadu asteroidu, který způsobil explozi o síle asi 10 megatun TNT, nastala v simulované oblasti apokalypsa. Zmizelo vše včetně nemocnic a další infrastruktury, celý region přišel o elektřinu a spojení s okolním světem.
Za rohem číhá opravdový ničitel planet
Připomeňme, že NASA nedávno objevila skutečného zabijáka planet. Vědci uvádí, že během posledních osmi let žádný větší kosmický balvan nezpozorovali. Pokud by narazil do Země, svět, jak ho známe, by přestal existovat. Tento vesmírný „kus šutru“ jejich pozornosti dlouho unikal, protože se schovával v záři Slunce. Asteroid zpozorovali jen díky citlivému přístroji Dark Energy Camera (DEC), který je součástí observatoře Cerro Tololo v Chile, kde skenuje oblohu za soumraku.
Potenciálně nebezpečných asteroidů (z nichž největší má průměr kolem 7 kilometrů) je kolem Země více než dva tisíce. Ale pokud o nich víme, mohou vědci modelovat jejich dráhy a vypočítat, zda a kdy se pravděpodobně přiblíží do nebezpečné vzdálenosti od Země.
Kdyby se zabijácký asteroid skutečně blížil směrem k naší planetě, s dostatečným předstihem bychom s tím možná něco mohli udělat. Lidstvo nedávno úspěšně otestovalo kosmickou sondu DART, která narazila do planetky Dimorphos a vychýlila ji z původní dráhy.
Zdroj náhledové fotografie: urikyo33 / Pixabay, zdroj: The Sun
Ano, udělat můžete spoustu věcí, ale fyziku neobčůráte. Jde jen o čas, rychlost, velikost a úhel. Jakmile budou tyto parametry v nepříznivé velikosti, tak končíme. Tunguzským meteoritem nám Matka příroda poslala dotaz: Tak jak jste připraveni, holoto?!