Teleskop

Hackeři právě sestřelili největší teleskop na světě! Vědcům umožňuje pozorovat vznik vesmíru

  • Hackeři si vyšlápli na teleskop ALMA
  • Nikdo netuší, co je k útoku motivovalo

Observatoř ALMA (Atacama Large Millimeter Array) v Chile byla zasažena kybernetickým útokem, který vyřadil z provozu jeji oficiální webové stránky a donutil ji ukončit veškerá pozorování vesmíru, uvádí úřady. V důsledku technických komplikací došlo později také k omezení e-mailové komunikace vědců, což ilustruje masivní dopad hackerského operace.


Nepřehlédněte: Je na novém snímku z Hubbleova teleskopu vyfocený portál do paralelního vesmíru?


Největší teleskop na světě

Naštěstí žádná z šestašedesáti vysoce přesných dvanáctimetrových antén nebyla hackerským útokem ohrožena a neunikla ani žádná vědecká data, uvedla v prohlášení observatoř. Vyřazení ALMA z provozu je velmi nepříjemnou událostí, zejména pro tisíce astronomů po celém světě, kteří se spoléhají na pozorování teleskopu, a také pro přibližně 300 odborníků, kteří v chilské observatoři každý den pracují.

Zprovoznění teleskopu je nyní nejvyšší prioritou, ale zatím není jasné, kdy se ALMA k pozorování hlubin vesmíru znovu vrátí. Zatím nejsou k dispozici ani informace o tom, kdo byli hackeři a jak přesně útok provedli. Neznámá zůstává také jejich motivace.

Teleskop, vědci, signál, vesmír
Zdroj: Gontran Isnard / Unsplash

Dohlédne až na počátek vesmíru

ALMA, která se nachází vysoko na náhorní plošině v chilských Andách ve výšce přes 5 000 metrů nad mořem, je jedním z nejvýkonnějších a nejmodernějších radioteleskopů na světě. V roce 2019 pomohla pořídit první snímek černé díry v rámci spolupráce, která propojila teleskopy po celém světě a vytvořila tak kombinované zařízení Event Horizon Telescope.

Neocenitelným přínosem chilského teleskopu je jeho specializace na pozorování světla chladnějších látek ve vesmíru, konkrétně plynu a prachu. Díky tomu je ideálním kandidátem pro dokumentování fascinujících formací planet a hvězd, když se poprvé objeví uprostřed oblaků plynu. S pomocí ALMA astronomové mohou sledovat procesy, jež se udály jen pár set milionů let po vzniku vesmíru a v době, kdy začaly zářit první hvězdy.

Zdroj náhledové fotografie: Gilles Rolland-Monnet / Unsplash, zdroj: Futurism

Total
0
Shares