- Fenka Lajka zahynula krutou smrtí
- Zabil ji stres a vysoká teplota
Dne 3. listopadu 1957, přesně před 65 lety, lidé poprvé poslali do vesmíru živého tvora. V půl šesté ráno moskevského času byla na oběžnou dráhu vynesena fenka Lajka.
Nepřehlédněte: Na fotografii z Hubbleova vesmírného teleskopu se objevil portál do jiné dimenze
Sověti vypustili družici Sputnik 2 se psem
Před 65 lety se na svou první a poslední cestu do vesmíru vydala Lajka. Stala se prvním živým tvorem, který se dostal na oběžnou dráhu Země. Naneštěstí pro Lajku byla její mise jednosměrná. Sověti nenašli způsob, jak ji dopravit zpět na Zemi.
Historky o tom, proč byla vybrána právě ona, se různí: podle některých na ni padl los proto, že byla hezká. Sověti nechtěli nic podcenit a tak pro případ, že by se něco zvrtlo, společně s Lajkou k historicky prvnímu letu připravovaly ještě dvě další feny – Albina a Mucha.
Kabina pro Lajku byla dlouhá 80 centimetrů, její průměr byl 64 centimetrů. Moc místa v ní neměla. Samotný Sputnik 2 byl asi čtyři metry dlouhý a vážil přes 500 kilogramů. Počátek historického letu bohužel provázely komplikace a kvůli technickým problémům musela Lajka čekat na start v kabině celé tři dny.
Histories OTD: 1957#onthisday in 1957 Laika, a Soviet Union dog was sent to space and was the first animal to orbit earth.
She was a stray mongrel from the streets of Moscow that flew aboard the Sputnik 2 spacecraft.
Follow: @historiesOTD 📖#history pic.twitter.com/EmNYLnhb4F
— historiesotd (@historiesotd) November 3, 2022
Vzpomínáte na Lajku?
Pes, na kterého lidstvo nikdy nezapomene, nakonec brzy zahynul, a to kvůli nedostatečné ochraně před slunečním zářením. Po několika hodinách Lajka podlehla přehřátí, byť Sověti počítali s tím, že ve vesmíru přežije mnohem déle – osm až deset dní.
A proč sovětští vědci vybrali fenu místo psa? Jsou prý hodnější, trpělivější, poslušnější a při čůrání nemusí zvedat nohu.
Zdroj náhledové fotografie: Annabel_P / Pixabay, zdroj: Space