- Raketa Falcon Heavy znovu odstartovala
- Do vesmíru vynesla dvě vojenské družice
Z kosmodromu Kennedyho vesmírného střediska na Floridě úspěšně odstartovala těžká raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX. Na oběžnou dráhu v rámci mise USSF 44 vynesla dvě geostacionární družice pro americkou armádu.
Nepřehlédněte: Číňané boří všechny rekordy a konkurence může jen závidět. Xiaomi za hodinu prodalo 350 tisíc telefonů
Raketa Falcon Heavy
Start rakety Falcon Heavy, která je nejsilnějším nosičem současnosti, provedla soukromá americká společnost vizionáře Elona Muska naposledy před třemi lety. Vůbec první testovací let se uskutečnil jen o rok dříve, v únoru 2018. Možná si na něj také pamatujete. Tehdy se v nákladovém prostoru Falcon Heavy nacházel elektromobil Tesla Roadster, který pak za velkého zájmu médií obíhal po dráze kolem Slunce.
Těžká raketa, kterou v parametrech pro hmotnost nákladu překonává jen legendární americký Saturn V, vznikla rozšířením menší nosné rakety Falcon 9 o dva pomocné vzletové raketové stupně. Falcon 9 je v prvním stupni vybaven devíti motory, Falcon Heavy jich má trojnásobek, čili 27. Podle SpaceX síla motorů prvního stupně odpovídá zhruba tahu osmnácti obřích dopravních letadel Boeing 747.
Falcon Heavy’s side boosters have landed – marking the 150th and 151st recovery of orbital class rockets pic.twitter.com/vK4ZdfDQtX
— SpaceX (@SpaceX) November 1, 2022
Pád centrálního stupně do oceánu
Stejně jako v roce 2019 i tentokrát dvě z pomocných raket sestoupily zpět na Zemi v úžasném tandemovému přistání, což znovu připomnělo inženýrské schopnosti Muskovy SpaceX. „Obě rakety budou opět připraveny ke startu, a to ještě koncem roku, na rozdíl od centrálního stupně, který v rámci plánového návratu zpět na Zemi spadl do oceánu,“ uvádí server Interesting Engineering.
O družicích americké armády, které Falcon Heavy vynesla do vesmíru, je známo jen málo informací. Spekuluje se, že jedním z přístrojů je mikrosatelit TETRA 1, který vyrobila společnost Millennium Space Systems, dceřiná společnost Boeingu. O druhém satelitu pak nejsou k dispozici vůbec žádné detaily.
Zdroj náhledové fotografie: ANIRUDH / Unsplash, zdroj: IE