- Huawei je ve Spojených státech vyšetřován hned v několika kauzách
- Čínští zpravodajci se pokusili podplatit vysoce postaveného úředníka
- Netušili ovšem, že jednají s agentem FBI v utajení
Dva špióni z Číny se pokusili ovlivnit trestní vyšetřování významné čínské telekomunikační společnosti, které vede americké ministerstvo spravedlnosti, oznámil prokurátor Merrick Garland. Oba agenti, Guochun He a Zheng Wang, jednali ve prospěch telekomunikační firmy Huawei.
Nepřehlédněte: Číňané obešli americké sankce. Huawei navzdory embargu znovu vyrobil 5G telefon
Spadla klec
Podle dostupných informací se He a Wang pokusili podplatit vysoce postaveného úředníka, aby jim vyzradil informace o tajných výsledcích vyšetřování ministerstva spravedlnosti.
Se zaměstnancem, jehož jméno není v žalobě uvedeno, se oba seznámili v roce 2017, tedy ještě před tím, než na Huawei dopadly drtivé sankce tehdejší Trumpovy administrativy. Číňané se údajně snažili získat podrobnosti o svědcích, důkazech a případných dalších obviněních, která by mohla být proti Huawei vznesena v jiných kauzách.
He společně s Wangem platili za informace, aniž by tušili, že spolupracují s dvojitým agentem FBI. Oba jsou obviněni z maření trestního stíhání společnosti Huawei. Není ovšem jasné, zda byli zatčeni.
Justice Department alleges Chinese spies tried to disrupt a criminal investigation into Huawei https://t.co/NiKyTucnMI pic.twitter.com/lfQmJa4vou
— Engadget UK (@EngadgetUK) October 24, 2022
Huawei v hledáčku úřadů
„Jednalo se o nehorázný pokus zpravodajských důstojníků ČLR ochránit společnost se sídlem v Číně před odpovědností a podkopat integritu našeho soudního systému,“ uvedl americký generální prokurátor Merrick Garland.
„Ministerstvo spravedlnosti nebude tolerovat pokusy jakékoli cizí mocnosti ovlivnit náš soudní systém, na němž je založena naše demokracie. Budeme i nadále tvrdě chránit práva zaručená každému v naší zemi.“
Pokusili se ukrást technologie USA
Garland se také zmínil o obvinění občanů čínské příslušnosti ve dvou dalších případech. V prvním uvedl, že čtyři osoby – z nichž tři byli podle všeho agenti tajných služeb, se podíleli na krádeži amerických technologií.
Druhý případ se týká incidentu, kdy čínští zpravodajci prováděli několikaletou kampaň, v rámci které se snažili vytipované obyvatele Spojených států přinutit k návratu zpět do Číny.
„Každý z těchto případů odhaluje hrubé porušení mezinárodních zákonů ze strany čínské vlády, která se snaží prosazovat svůj autoritářský pohled na svět i uvnitř našich vlastních hranic,“ uzavřel Garland.
Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: Engadget