- Umělé slunce vytvořené v Číně čeká další ostrý test
- Pokusí se vyzařovat teplotu o hodnotě 150 milionů stupňů Celsia
Čínská státní média informují, že vědci provedou další test tokamaku – jaderného fúzního reaktoru HL-2M. Z dostupných informací vyplývá, že se chystají učinit důležitý krok k výrobě soběstačné jaderné fúze, která by vytvořila neomezenou čistou energii.
Nepřehlédněte: Korejský jaderný fúzní reaktor KSTAR dokázal udržet teplotu 100 milionů stupňů po dobu 30 sekund
Tokamak je cestou k čisté fúzní energii
Čína v posledních letech do potenciálu fúzní energie mohutně investuje, jen za projekt HL-2M utratila miliardy dolarů. Ale přináší to výsledky. Vědci teď oznámili, že se chystají v reaktoru vytvořit extrémně horké plazma o teplotě 150 a později dokonce až 200 milionů stupňů Celsia. V jádru Slunce je přitom teplota „jen“ asi 15 milionů stupňů Celsia.
Tokamak HL-2M vznikl ve městě Čcheng-tu. Je výsledkem 14 let tvrdé práce, přičemž první menší verzi HL-2A Čína spustila již roku 2006, ale nový reaktor vysoce překonává vše, co starší zařízení nabízelo.
Energie „zdarma“ nemusí být jen sen
Číňané doufají, že jejich uměle vytvořený zdroj tepla a světla by mohl potenciálně ukončit závislost světa na fosilních palivech a pomoci zvrátit globální oteplování.
Fúzní reaktory fungují tak, že vodík se vaří do plazmatu, což je stav tak žhavý, že v něm nemohou existovat ani atomy, a rozbíjí se v něm protony za vzniku jader helia. Při fúzi se uvolňuje čtyřikrát více energie na hmotnost paliva než při jaderném štěpení – štěpení těžkých atomů, jako je uran, a čtyřmilionkrát více energie než při spalování fosilních paliv.
Termonukleární fúze je mnohými odborníky považována za ideální zdroj energie. Vytváří zanedbatelné znečištění, méně radioaktivního odpadu než štěpení a je přitom také mnohem méně nebezpečná.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Southwestern Institute of Physics, zdroj: Global Times, The Sun