Válka, USA, jaderná

Rusko zaútočilo na USA: Simulace ukazuje první hodiny jaderné války

  • Simulace jaderného konfliktu nahání hrůzu
  • V USA by za dvě hodiny zemřelo 183 milionů lidí

Světoznámý americký akademik, lingvista a filozof Noam Chomsky varoval, že lidstvo je na pokraji zkázy kvůli dvěma hrozbám – změně klimatu a možnosti jaderné války mezi Ruskem a USA. Jak by mohla taková válka reálně vypadat, můžeme vidět v simulaci. K zabití nebo zranění více než 183 milionů lidí ve Spojených státech by stačily pouhé dvě hodiny.


Nepřehlédněte: Číňané obešli americké sankce. Huawei navzdory embargu znovu vyrobil 5G telefon


Simulace jaderné války ukazuje zkázu

Ve snaze poukázat na chyby lidského jednání a na naprostou zkázu, kterou by jaderná válka způsobila, vytvořil počítačový vědec Christopher Minson nástroj, který simuluje dopad jaderného útoku na USA. Podle autora je zásadní, aby veřejnost pochopila podstatu jaderné války a její následky, uvádí pro časopis Newsweek.

Válka, USA, jaderná
Zdroj: TheDigitalArtist / Pixabay

Velká města pod palbou

Konflikt mezi Západem a Ruskem kvůli Ukrajině se vyostřuje. Mnozí se obávají, že vypukne světová, nebo dokonce jaderná válka. Expert tvrdí, že konflikt na Ukrajině a zvýšený strach z jaderné války způsobily obrovský nárůst návštěvnosti jeho webových stránek, kde mohou uživatelé k simulaci získat přístup.

Minson říká, že nástroj má uživatele poučit o důsledcích jaderné války. V rozhovoru podotýká, že stránka se stala tak trochu zástupným měřítkem mezinárodního napětí. „Kdykoli vidím velký nárůst používání, vím, že se stalo něco, co svět znervózňuje. A naopak, když se návštěvnost uklidní, klesne, vím, že se nacházíme v relativně klidném období.“

Speciální nástroj simuluje scénář, při němž na Spojené státy americké dopadá zhruba 1200 ruských jaderných hlavic – přibližně sedm procent z celkového počtu na světě. Počítačový odborník uvádí, že toto číslo nebylo vybráno náhodně; je založeno na vědeckých datech, síle jaderných hlavic a informací získaných z americké špionáže.

Umělá inteligence, katastrofa
Zdroj: Sammy-Sander / Pixabay

Více rozumu, méně odvahy

Prostřednictvím softwarového nástroje může kdokoli zjistit, jak by dvouhodinový jaderný útok na USA probíhal ve zlomku času – jedna sekunda v simulaci odpovídá jedné minutě v reálném životě.

Jaderné hlavice zasahují klíčové vládní a vojenské cíle i hustě osídlené oblasti a přináší bezprecedentní zkázu. Simulace končí s odhadovaným počtem obětí 183 256 291, což je více než polovina obyvatel Spojených států.

Minson pro Newsweek říká, že je velmi důležité, aby veřejnost tuto hrozbu pochopila. „Musí jasně a názorně vidět, jak univerzální a ničivá by byla jaderná válka. Vědecky podložená jaderná simulace je jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout.“

Na závěr dodává, že na světě existuje více než 15 000 jaderných hlavic, z nichž většinu vlastní USA a Rusko. „Mnozí si mysleli, že hrozba jaderné války již dávno odezněla s koncem studené války, ale nedávné události vše změnily.“

Zdroj náhledové fotografie: Geralt / Pixabay, zdroj: IE, Minson

Total
0
Shares