- Nově objevená černá díra má hmotnost jako dvanáct Sluncí
- Od Země je vzdálená „pouhých“ 1 550 světelných let
Tým vědců z univerzity v Alabamě vedený profesorem Sukanayem Chakrabartim zkoumal data obsahující téměř 200 000 dvojhvězd a k velkému překvapení objevil monstrózní černou díru, která je dvanáctkrát těžší než Slunce, píše server Interesting Engineering.
Nepřehlédněte: Strýček Skrblík boduje. Netflix oznámil rekordní tržby a poděkovat za to může bubákovi ze Stranger Things
Stal se malý zázrak, vědci objevili novou černou díru
„Je blíže Slunci než jakákoli jiná známá černá díra, nachází se ve vzdálenosti 1 550 světelných let,“ uvedl ve svém prohlášení Chakrabarti a pobaveně dodal, že je prakticky na našem zadním dvorku.
Při hledání černé díry, což je mnohdy nadlidský úkol, se alabamští vědci ponořili hluboko do pokladnice dat zahrnující téměř 200 000 dvojhvězd, která byla v létě uvolněna misí Gaia Evropské kosmické agentury (ESO).
Černé díry je obecně extrémně obtížné nejen vyfotit, ale také najít, protože jsou doslova neviditelné, pohlcují hmotu i světlo. To, že tým amerických odborníků novou černou díru objevil, a navíc tak blízko Země, se proto rovná v podstatě malému zázraku.
Co myslíte, připomíná jejich zvuk nebe či peklo?
Miliony nepolapitelných černých děr se skrývají před našimi zraky napříč Mléčnou dráhou a svou přítomnost prozrazují jen příležitostně prostřednictvím záblesků rentgenového světla, když se živí hvězdami.
O to větší pozdvižení nedávno vzbudila zpráva, že vědci z MIT po letech výzkumu nakonec přece jenom našli způsob, jak simulovat zvuk rentgenového záření vyzařovaného černou dírou.
Díky použití techniky zvané sonifikace se rentgenová observatoř NASA Chandra pochlubila dokonce dvojicí fantastických nahrávek, které lidstvu konečně poskytly odpověď na palčivou otázku, jak černé díry vlastně zní.
Zdroj náhledové fotografie: AlexAntropov86 / Pixabay, zdroj: IE
Ví někdo, kde přesně se tato nově objevená BH nachází? Stačí mi alespoň přibližně souhvězdí apod.
Monstrózní černá díra, která je dvanáctkrát těžší než Slunce je malá a ne supermasivní!!!!
Přesně tak !!! Vznikla patrně zhroucením nějaké velké hvězdy v dané oblasti.
Bohužel toto je další příklad “kvalitní” novinářské práce….
“Sonifikace” 😀 – šaškárna pro hlupáky a “novináře”. Takhle můžu převést na zvuk třeba povrch prkna, a hlupáci budou poslouchat s údivem. S fyzikou to nijak nesouvisí.
Jakkoli souhlasím, že 12ti násobek hmotnosti naší hvězdy je fakt supermasa:-), supermasivní černé díry mají hmotnost nejméně tisíců Sluncí. Tohle je standardní černá díra, ještě teoreticky existují primordiální černé díry, které vazi méně než naše Slunce a mikrocerne díry, které jsou fakt měňavé, lehčí než špendlíková hlavička.