- Obavy z umělé inteligence mají i samotní vývojáři
- Více než třetina jich varuje před vzpourou strojů
Odborníci se obávají, že by se inteligentní roboti mohli obrátit proti lidstvu stejně jako ve filmu Terminátor s Arnoldem Schwarzeneggerem a životy lidí budou viset na vlásku.
Nepřehlédněte: Zapomeňte na iPhone 14. Nové Xiaomi bude fotomonstrum, na pomoc si přizve legendární Leicu
Až 36 % lidí pracujících v oblasti umělé inteligence tvrdí, že je pravděpodobné, že by rozhodnutí AI mohla v tomto století způsobit katastrofu, která bude mít přinejmenším stejné důsledky, jako jaderná válka mezi velmocemi.
Toto zjištění vyplývají z průzkumu zahrnujícího názory 327 výzkumných pracovníků, kteří se v nedávné době stali spoluautory článku o výzkumu umělé inteligence v oblasti zpracování přirozeného jazyka.
Je umělá inteligence nebezpečná?
Vědec Julian Michael z Newyorské univerzity řekl, že někteří respondenti dokonce predikovali sci-fi scénáře renegátské umělé inteligence, v nichž řádí nemilosrdné počítače. Na druhou stranu dodal, že jiní to viděli méně černě a zánik lidstva zatím není pravděpodobný.
Stejného názoru je ostatně i Sterwart Miller, vedoucí pracovník Národního robotária v Edinburghu, který uvedl, že robotů bude v životě každého z nás nevyhnutelně přibývat. „Budou nám pomáhat doma, na nákupech. Prostě všude. Je třeba si uvědomit, že my, lidé, máme vše pod kontrolou. My rozhodujeme o tom, kam až to zajde. Spousta lidí pracuje na tom, aby v sobě umělá inteligence měla zabudované ochranné prvky,“ řekl.
Před vzpourou robotů varuje i Google
Jeho slova nám dávají určitou naději, že na rozdíl od filmu Terminátor Skynet vládu nad lidstvem nakonec nepřevezme. Není však bez zajímavosti, že před umělou inteligencí varovali nedávno také výzkumníci z Oxfordské univerzity a experti společnosti Google DeepMind.
Výzkumníci v článku, který otiskl časopis AI Magazine, spekulovali, že by se pokročilá umělá inteligence mohla uchýlit ke špinavým trikům. A to i v případě, že by poškodila lidstvo.
Zdroj náhledové fotografie: Sammy-Sander / Pixabay, zdroj: New Scientist, zdroj: DailyStar
Když to vezmu napůl filozoficky. Vyjdeme z toho, že by se jednalo opravdu o inteligenci s vlastním sebeuvědoměním a ne jen imitaci inteligence nebo uvědomění sebe sama.
Pak si můžeme odpovědět proč Evropani jakožto inteligence vytlačila (skoro vyhubila) Indiány. Mysleli si, že jsou chytřejší a že mají tedy na jejich území nárok a jejich technologie jim to ulehčila?
Budou si roboti myslet totéž a chovat se stejně? Budou lidi tak “zaostalý” z jejich pohledu, že si budou na náš úkor chtít zvětšit pracovní prostor? Nezjistí, že nás vlastně potřebují? A indiáni nakonec taky skončili v rezervaci.
Jestli tedy budou vážně inteligentní, tak se budou chovat inteligentně. Tedy jako my, pokud jsme my tedy inteligentní. Tedy nám pak snadno mohou nastavit pomyslné zrcadlo.