- Představte si, že byste si před skokem do vody mohli změnit nohy na ploutve
- Američtí vědci vytvořili zvířecího robota, který to zvládne levnou zadní
Vědci z univerzity v Yale ve Spojených státech zkonstruovali obojživelného robota, který připomíná želvu. Zvládne se pochybovat po souši a zároveň skvěle plave. Upozornil na to server New Scientist.
Nepřehlédněte: Rostlina ovládá robotickou paži s mačetou. Vypadá, jako když ji posedl zlý duch
Robotická obojživelná želva (ART), kterou vytvořil Robert Baines z Yaleovy univerzity se svými kolegy, je jedinečná – dokáže totiž podle potřeby měnit pohyb a tvar svých končetin. Na souši využívá běžné nohy, které jí pomáhají chodit, zatímco ve vodě je přemění na ploché ploutve, aby mohla co nejlépe plavat.
Jedinečná roboželva
ART má čtyři morfovatelné končetiny, přičemž každou z nich ovládá ramenní kloub se třemi motory. Každá končetina se skládá z dvojice pneumatických aktuátorů a několika vrstev polymeru, které lze změkčovat vloženými topnými tělísky. Právě ty umožňují končetinám měnit tvar.
„Suchozemské a mořské želvy sdílejí podobná těla se čtyřmi končetinami a krunýřem, ale mají charakteristické tvary končetin přizpůsobené specifickému prostředí, ve kterém žijí,“ řekla vědkyně Rebecca Kramer-Bottiglio. „Mořské želvy mají podlouhlé ploutve přizpůsobené plavání, kdežto suchozemské želvy mají pevné zaoblenější nohy určené k chůzi,“ dodala.
Pomocník potápěčů při opravách
Od robota inspirovaného želvami nelze čekat žádné rekordy v rychlosti, pochybuje se pomalu, ale co se efektivity týče, je na tom v běžné robotické metrice známé jako náklady na dopravu, která měří množství energie potřebné k přesunu z bodu A do bodu B, lépe než dvounohý robot vyvinutý Massachusettským technologickým institutem – „želvák“ je až třikrát efektivnější.
Baines tvrdí, že robot by mohl být užitečný v oceánském zemědělství, při monitorování životního prostředí nebo dokonce jako lidský asistent. „Mohl by přepravovat součástky nebo nástroje z pevniny do vody až přímo k potápěčům, kteří pracují například na opravě ponořené konstrukce,“ dodal.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Yale, zdroj: NS, IE