Arecibo, teleskop

Sbohem, Arecibo! Obří radioteleskop, který pátral po mimozemšťanech, už nikdo nepotřebuje

  • Přes půl století hledal mimozemský život
  • Přesto o teleskop Arecibo nikdo nestojí

Americká vláda ustoupila od svého rozhodnutí obnovit teleskop Arecibo, který se zřítil v roce 2020. Zdůvodňuje to tím, že má k dispozici podobná zařízení, která mohou plnit stejné úkoly, jako slavná observatoř.


Nepřehlédněte: Prohlížeči Chrome nedůvěřují ani zaměstnanci Googlu. V USA začíná soudní bitva roku, týká se sledování uživatelů


Populární radioteleskop portorické observatoře Arecibo se rozpadl na konci roku 2020. Plošina s anténami o váze 900 tun se zřítila z asi 120metrové výšky na hlavní odrazovou plochu ve tvaru talíře, známého například z bondovky Zlaté oko, seriálu Akta X nebo ze sci-fi snímku Kontakt, píše Daily Mail.

Radioteleskop observatoře Arecibo se rozpadl

Teleskop hrál dříve zásadní roli na poli vesmírného výzkumu. Využíval se například ke zkoumání změn v atmosféře, sledování dráhy asteroidů blížících se k Zemi a k serióznímu hledání informací o možné existenci mimozemských civilizací. Observatoř sloužila jako školicí středisko pro řadu postgraduálních studentů a ročně ji navštívilo asi 90 000 lidí.

Arecibo, teleskop
Zdroj: se souhlasem Arecibo Observatory

Hledání mimozemského života

Krátce po zřícení teleskopu americká vláda na jeho opravu vyčlenila osm milionů dolarů. Nyní však překvapivě oznámila, že finanční prostředky raději investuje do výstavby vzdělávacího centra, které vznikne na stejném místě, kde stál ikonický talíř. Nad tímto rozhodnutím truchlí vědci z celého světa, kteří teleskop po léta využívali k hledání planetek, planet a mimozemského života.

Radioteleskop za 57 let své existence vydržel řádění hurikánů, působení tropické vlhkosti i řadu zemětřesení, byly to ale právě mechanické vady, které vedly k tomu, že se rozpadl.

Mediálně slavná observatoř leží asi 20 kilometrů na jihozápad od portorického města Arecibo. Známa je především díky svému radioteleskopu, jehož talíř měl průměr 305 metrů. Proslavil se například objevením prvního dvojhvězdného pulsaru, ale především tím, že sloužil jako zdroj dat projektu SETI@home, který pátrá po mimozemském životě.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Arecibo Observatory, zdroj: Daily Mail

Total
0
Shares