- NASA hlásí nečekanou závadu
- Sonda TESS je mimo provoz
Satelit pro výzkum tranzitujících exoplanet (TESS), který americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vypustil do kosmu před čtyřmi lety, byl uveden do nouzového režimu poté, co došlo k závadě na jeho řídící jednotce. Američtí vědci o tom informovali v tiskové zprávě.
Nepřehlédněte: Umělá inteligence oživila Steva Jobse. V rozhovoru si šéf Applu pokecal s influencerem Joe Roganem
Lovec světů TESS
Družice NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) na oběžnou dráhu v roce 2018 vynesla raketa Falcon 9 a jejím cílem je zkoumat oblohu a hledat nové, potencionálně obyvatelné planety. Sonda měla fungovat pouze dva roky, ale v pozorování pokračovala a dosud identifikovala více než 250 potvrzených exoplanet a tisíce kandidátských světů.
V pondělí však sonda nečekaně přešla do nouzového režimu a pozastavila pozorování, uvádí se v prohlášení NASA. V následujících dnech pracovníci americké kosmické agentury zjistili, že přechod do bezpečného režimu byl reakcí na resetování počítače družice.
Sonda je dočasně mimo provoz
Vědci uvedli, že sonda nehrozí žádné nebezpečí data, která dosud neodeslala zpět na Zemi, nejsou ohrožena (TESS obíhá kolem Země po zvláště eliptické dráze a data předává NASA v době, kdy je Zemi nejblíže).
Sonda TESS se každý měsíc zabývá pozorováním jiné části vesmíru, pozoruje řadu hvězd a měří jejich jasnost. Drobné rytmické změny jasnosti mohou být známkou planety obíhající kolem hvězdy. Není bez zajímavosti, že ačkoli byla družice navržena k pozorování exoplanet, astronomové její data využívají také ke studiu komet, supernov a dvojhvězd a dalších vesmírných objektů.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space