Asteroid, DART, NASA

Trénink na Armagedon vyšel na jedničku. NASA vychýlila asteroid z kurzu 11 milionů kilometrů od Země

  • Vědci jásají, test planetární obrany byl úspěšný
  • Sonda DART vychýlila měsíc planetky z kurzu
  • Lidstvo se tak vyhne osudu dinosaurů

Vědcům z NASA se to povedlo. První historický test planetární obrany dopadl úspěšně. Sonda DART americké vesmírné agentury narazila do asteroidu Dimorphos a změnila jeho trajektorii. Dobu jeho oběhu kolem planetky Didymos po nárazu zkrátila o 32 minut. NASA o tom v informovala na tiskové konferenci.


Nepřehlédněte: NASA testuje neuvěřitelný vesmírný katapult. Podívejte se, jak to vypadá, když k obloze vystřelí satelit


NASA zasáhla sondou asteroid

První test obrany Země skončil obrovským úspěchem. NASA zasáhla sondou asteroid 11 milionů kilometrů od Země a vychýlila ho z původní dráhy. Úspěšný náraz znamená, že první a nejdůležitější krok cvičné mise se povedl na jedničku.

K nárazu sondy DART do měsíčku Dimorphos došlo v úterý 27. září. Vrazila do něj s cílem vychýlit dráhu tělesa a ověřit tím kapacity lidstva pro případ, kdy by byla nutná obrana planety před nebezpečným asteroidem. Vědci NASA doufali, že nárazem Dimorphos zatlačí na menší oběžnou dráhu a zkrátí tak dobu potřebnou k obletění Didymosu.

DART, NASA
Zdroj: NASA

DART nás zachrání před vyhynutím

Dimorphos kolem své planetky před nárazem obíhal jednou za 11 hodin a 55 minut. Během uplynulých dvou týdnů, kdy vědci studovali dostupná data, zjistili, že doba oběhu je nyní o 32 minut kratší a pouhou kinetickou silou se tedy podařilo změnit trajektorii planetky. Původně se přitom za úspěch považovalo, pokud by se doba oběhu zkrátila o 73 sekund. Finální výsledek tak překonal nejoptimističtější odhady NASA.

Double Asteroid Redirection Test (DART) je systém navržený tak, aby otestoval nejnovější technologie, které budou použity, pokud by naší planetě hrozil Armagedon. Vesmírný projektil byl do vesmíru vynesen loni v listopadu a od té doby směřoval k binárnímu systému asteroidů.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: NASA

Total
0
Shares