Podívejte se na nejdetailnější fotografii Slunce

NASA vyfotila, jak Slunce zuří! Podívejte se na fotografii masivní erupce. Takhle nějak možná vypadá vchod do pekla

  • Observatoř NASA znovu vyfotila Slunce
  • Nic hezčího jste asi nikdy neviděli

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil fantastickou fotografii, jež zachycuje masivní erupci na Slunci. Jako v předešlých případech i tentokrát ji zaznamenala Solar Dynamics Observatory (SDO).


Nepřehlédněte: Na obloze se objevil zelený světelný tanec! Astronaut z vesmíru vyfotil spektakulární polární záři


Fascinující Slunce

Sluneční erupce jsou silné výbuchy energie, které mohou ovlivnit rádiovou komunikaci, elektrické rozvodné sítě a navigační satelity GPS. Podle vědců představují riziko i pro samotné kosmické stanice, jako je ISS, a astronauty. Ve výjimečných případech se lze setkat také s narušením aktivity stěhovavých zvířat a v extrémních případech pak může docházet k poničení některých typů citlivé elektroniky.

Erupci, kterou před několika dny zachytila SDO, vědci americké agentury zařadili do kategorie X1. Třída X označuje intenzitu erupce, zatímco číslo poskytuje více informací o její síle. Solar Dynamics Observatory, kterou vlastní americká vesmírná agentura NASA, má čtyři teleskopy, které fotografují slunce už od roku 2010. Celkem už pořídily stovky milionů snímků pro lidstvo nejvýznamnější hvězdy vesmíru.

Slunce, erupce
Zdroj: NASA

„Škodlivé záření z erupce nemůže projít zemskou atmosférou a fyzicky ovlivnit lidi na Zemi,“ říká NASA. „Nicméně, když jsou dostatečně intenzivní, mohou narušit atmosféru ve vrstvě, kudy se šíří signál GPS.“ Připomeňme, že v roce 1989 zasáhla Zemi silná sluneční erupce, která způsobila, že ​​v kanadské provincii Quebec na devět hodin vypadl proud.

Slunce přitápí pod kotlem

V posledních měsících zesílila sluneční aktivita zahrnující erupce a výrony koronální hmoty (jde o uvolňování velkého množství materiálu ze sluneční korony do okolního prostoru), což se teď děje téměř denně. Nevyhnutelně tak dochází k tomu, že některé z erupcí směřují k naší planetě, s důsledkem výskytu silných slunečních geomagnetických bouří.

Vědci uvádí, že sluneční aktivita má téměř pravidelný cyklus s jedenáctiletou aktivitou, kdy se mění od nuly do maxima. V posledních letech jsme byli v období minimální činnosti a nyní aktivita na Slunci znovu výrazně roste. Svého vrcholu dosáhne za tři roky, v roce 2025.

Zdroj náhledové fotografie: European Space Agency, zdroj: NASA, The Sun, spaceweather

Total
0
Shares