- Evropu čeká extrémně těžká zima
- Operátoři varují před blackouty
Pokud dojde k výpadkům nebo omezení dodávek elektřiny, mohou se Evropané v zimě potýkat s blackouty (výpadky) mobilních sítí, napsala agentura Reuters.
Nepřehlédněte: Je v českém zájmu odpojit Temelín? Expert popisuje výhody a nevýhody jaderné energie
Energetická krize před námi
Letošní zima bude extrémně těžká. Kvůli vysokým cenám energií a omezeným dodávkám plynu z Ruska může dojít k zavedení energií na příděl. Mnozí varují před tím, že bude muset dojít k mnoha ústupkům, abychom nadcházející měsíce zvládli.
Stranou dění nezůstává ani telekomunikační průmysl, jehož zástupci se obávají, že krutá zima vystaví evropskou infrastrukturu těžké zkoušce. V současné době nemá mnoho evropských zemí dostatečné záložní systémy, které by v rozumné míře ustály masivní nedostatek elektřiny, uvedli čtyři vedoucí pracovníci telekomunikačních společností, což zvyšuje pravděpodobnost výpadků mobilních sítí v zimním období.
Podle odhadů funguje v Evropě přibližně 500 000 telekomunikačních věží a většina z nich má záložní baterie, které mohou provozovat mobilní antény, pouze po dobu zhruba 30 minut. Například ve Francii plán navržený distributorem elektřiny Enedis počítá v nejhorším případě s možným výpadkem mobilních sítí až na dvě hodiny, píše Reuters. Plošný výpadek by se týkal vždy pouze některých částí země, a to na střídavém principu, s výjimkou prioritních klientů jako jsou nemocnice, policie, armáda a úřady.
Připravte se na možné výpadky
Telekomunikační společnosti ve Švédsku a Německu rovněž vyjádřily obavy z možného nedostatku energie, uvedlo několik zdrojů obeznámených se situací. Podobné starosti však mají před nadcházející zimou telekomunikační společnosti i v řadě dalších zemí EU. Například italská telekomunikační lobby Reuters sdělila, že chce, aby mobilní sítě byly vyloučeny z případného přerozdělování elektřiny, a že tuto otázku vznese u nově se rodící italské vlády.
Evropští operátoři nyní hledají cesty, jak snížit spotřebu. Ve hře jsou využití energeticky úspornějšího hardwaru i softwarové optimalizace. Během letošní zimy ale nic z výše uvedeného na provoz mobilních sítí mít vliv nebude. Spíše se jedná o plán, jak případným blackoutům zabránit v budoucnu, pokud se situace s energiemi v EU nevrátí k normálu.
Zdroj náhledové fotografie: dhahi alsaeedi / Unsplash, zdroj: Reuters