- FormBook útočí stále častěji
- Je to největší hrozba v Česku, varují experti
Experti z bezpečnostní společnosti Check Point zveřejnili aktualizovaný index dopadu hrozeb, podle kterého byl v srpnu nejrozšířenějším malwarem FormBook. Na čele žebříčku nahradil dlouhodobou jedničku Emotet.
Nepřehlédněte: Lidstvo se vyhne osudu dinosaurů: NASA zasáhla sondou asteroid 11 milionů kilometrů od Země
Obere vás o peníze ani nemrknete
FormBook je zlodějský malware, který krade přihlašovací údaje, pořizuje snímky obrazovky, monitoruje a zaznamenává stisknuté klávesy a stahuje a spouští soubory podle příkazů z řídícího serveru (C&C). Na hackerských fórech je prodáván relativně levně coby MaaS (malware jako služba) a využívá řadu pokročilých technik, aby se vyhnul odhalení.
V srpnu odborníci zaznamenali také nárůst útoků malwaru GuLoader, který se používá ke stahování a instalaci trojských koňů pro vzdálený přístup a zlodějských malwarů, jako jsou Netwire, FormBook a AgentTesla. Šíří se prostřednictvím masivních e-mailových phishingových kampaní, které lákají oběti ke stažení a otevření škodlivého souboru.
Malware představuje problém i pro chytré telefony, proniká do Google Play
Check Point varuje také před útoky mobilního malwaru Joker. Jakmile se dostane do zařízení, může krást SMS zprávy, seznamy kontaktů a informace o zařízení, může dokonce přihlásit oběť k placeným prémiovým službám. Nárůst útoků částečně souvisí i s nedávno odhalenými kampaněmi, při kterých číhal na uživatele v některých aplikacích na Google Play.
Experti zároveň vydali i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se v srpnu lehce posunula mezi bezpečnější země a patřila jí celosvětově 34. pozice. Slovensko se po neklidném červenci také posunulo o 8 míst směrem k bezpečnějším zemím a patřilo mu 68. místo. První, tedy nejnebezpečnější, místo obsadilo znovu Mongolsko.
Zdroj náhledové fotografie: FONETECH, zdroj: Check Point