- NASA zveřejnila další snímky z Webbova teleskopu
- Jde o fantastické fotografie ukazující Neptunovy prstence
Webbův vesmírný teleskop znovu pořídil snímek, který odborníky i laickou veřejnosti dostal do varu. Tentokrát v bezprecedentní kvalitě zachytil Neptunovy prstence. Nejjasněji od průletu sondy Voyager 2 v roce 1989. A jak se můžete sami přesvědčit, jsou opravdu nádherné.
Nepřehlédněte: Létající auto vyvine rychlost až 225 km/h a vejde se do garáže. Stačí vám pouze běžný řidičák a pár hodin školení
Webb se znovu předvedl
„Je to tři desetiletí, co jsme tyto slabé, zaprášené prstence viděli naposledy a toto je vůbec poprvé, co jsme je viděli v infračerveném světle,“ uvedla Heidi Hammel, expertka na Neptun a interdisciplinární vědecká pracovnice NASA.
Neptun byl poprvé objeven v roce 1846 a od té doby fascinuje astronomy. Planeta je díky chemickému složení svého nitra charakterizována někdy jako ledový obr. Neptun je však mnohem bohatší na prvky těžší než vodík a helium než jeho sousední plynní obři Jupiter a Saturn.
Na starších snímcích z Hubbleova vesmírného dalekohledu se planeta jevila jako modrá, ale Webbova kamera pro blízkou infračervenou oblast elektromagnetického spektra (NIRCam) snímá objekty v blízké infračervené oblasti od 0,6 do 5 mikronů, takže nebeský objekt má krásný fialový odstín.
Hey Neptune. Did you ring? 👋
Webb’s latest image is the clearest look at Neptune's rings in 30+ years, and our first time seeing them in infrared light. Take in Webb's ghostly, ethereal views of the planet and its dust bands, rings and moons: https://t.co/Jd09henF1F #IAC2022 pic.twitter.com/17QNXj23ow
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) September 21, 2022
Neptun jak jsme ho dosud neviděli
Je to proto, že atmosféra Neptunu obsahuje spoustu metanu, který většinu infračerveného světla absorbuje. To je důvod, proč na tomto snímku planeta vypadá tak, jak vypadá.
Webb však nepřinesl jen barevnější a jasnější pozorování planety, ale zachytil také sedm ze čtrnácti známých Neptunových měsíců, zejména Triton. „Dominantou tohoto Webbova snímku Neptunu je velmi jasný světelný bod, který se vyznačuje charakteristickými difrakčními body pozorovanými na mnoha Webbových snímcích, ale nejedná se o hvězdu. Je to spíše velký a neobvyklý Neptunův měsíc Triton,“ vysvětluje NASA ve svém prohlášení.
Vesmírný dalekohled Jamese Webba je v současnosti nejvýznamnější vesmírnou vědeckou observatoří na světě, která se snaží vyřešit záhady v naší sluneční soustavě a pochopit vznik vesmíru. Za teleskop odpovídá NASA a její partneři ESA (Evropská kosmická agentura) a Kanadská kosmická agentura.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, ESA, CSA, STScI, zdroj: IE, NASA