- Lidstvo je zase o krok blíž k objevení života na Marsu
- Vozítko NASA Perseverance na planetě našlo organické látky
Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) oznámil, že robotické vozítko Perseverance našlo na Marsu planetě organické horniny. Vědci by chtěli vzorky v roce 2030 přivézt na Zemi, píše server Science Alert.
Nepřehlédněte: Zásadní objev: NASA na Marsu vyrobila kyslík, astronautovi by stačil na sto minut dýchání
NASA našla na Marsu organické látky
„Horniny, které jsme zkoumali, mají nejvyšší koncentraci organických látek, jakou jsme zatím na misi našli,“ řekl vědecký pracovník projektu Perseverance Ken Farley během tiskové konference ve čtvrtek 15. září. „A organické molekuly jsou samozřejmě stavebními kameny života. Je to všechno velmi zajímavé, že máme horniny, které byly uloženy v obyvatelném prostředí v jezeře a které nesou organické látky,“ dodal.
Rover Perseverance agentury NASA přistál na Marsu 18. února 2021 v kráteru Jezero, kde od té doby zkoumá, zda byl před více než třemi miliardami let zaplaven vodou, jak se vědci domnívají. Nezávisle na jeho misi pak nad povrchem rudé planety poletuje vrtulníček Ingenuity. Ten není vybaven žádnými vědeckými přístroji, ale jeho jediným úkolem je testovat své možnosti za různých podmínek.
NASA Breakthrough as Rover Finds Strong Signal of Organic Matter on Mars https://t.co/POszfDeL4q
— ScienceAlert (@ScienceAlert) September 16, 2022
O krok blíž k objevení života na rudé planetě
Perseverance v současné době zkoumá sedimentární horniny delty, které vznikly usazováním částic různých velikostí v kdysi vodním prostředí. Během své první vědecké kampaně rover prozkoumával dno kráteru a nalezl vyvřelé horniny, které vznikají hluboko v podzemí z magmatu nebo během vulkanické činnosti na povrchu.
Nyní, během své druhé kampaně, rover zkoumá deltu, kde nalezl zajímavé organické materiály. Ačkoli organické látky byly na Marsu nalezeny již dříve vozítkem Perseverance i roverem Curiosity, tento nejnovější nález byl učiněn v oblasti, kde se v dávné minulosti usazovaly sedimenty a soli do jezera za podmínek, v nichž mohl potenciálně existovat život.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Science Alert