- Harvardští experti věří, že Oumuamua je kosmická loď
- Čínští kolegové s nimi ale zásadně nesouhlasí
Odborníci neustále spekulují o podivném vesmírném objektu Oumuamua od doby, kdy byl před pěti lety poprvé spatřen teleskopy havajské observatoře. Kolem Země proletěl extrémní rychlostí a zvláštní byla i jeho trajektorie, rychlost, a hlavně neobvyklý tvar, který připomínal doutník.
Nepřehlédněte: Do Země narazilo těleso z jiné hvězdné soustavy, oznámili vědci. Byl to předchůdce „mimozemské sondy“ Oumuamua
Je Oumuamua mimozemskou plachetnicí?
Podle teorie odborníků z Harvard-Smithsonianova centra astrofyziky v Massachusett se zřejmě jednalo o dílo mimozemské civilizace. Avi Loeb a Shmuel Bialy uvedli, že Oumuamua je sondou mimozemské civilizace pátrající po cizím životě, kterou pohání takzvaná solární plachta.
Čínští vědci jsou nicméně zcela jiného názoru. Tvrdí, že je extrémně nepravděpodobné, že by podivně tvarovaný asteroid byl skutečnou mimozemskou lodí.
Známý mezihvězdný objekt, který navštívil naši sluneční soustavu a jehož délka se pohybuje mezi 230 a 1000 metry, byl poprvé pozorován v říjnu 2017 teleskopem Pan-STARRS1 havajské univerzity a způsobil značný rozruch. Astronomové z něj byli zmateni. Někteří tvrdili, že jde o kometu, zatímco jiní, jako např. Loeb, byli přesvědčeni, že jde o mimozemské plavidlo nebo pozůstatek planety podobné Plutu.
He's not backing down.
https://t.co/6SknrrEdC1— Futurism (@futurism) September 14, 2022
Číňané zásadně nesouhlasí
Harvardský fyzik Loeb ve své studii o možném původu objektu napsal: „Každý z modelů přirozeného původu má velké kvantitativní nedostatky, a proto je třeba zvážit možnost, jestli planetku někdo nevytvořil. Anomálie objektu naznačují, že mohlo jít o tenké plavidlo, s velkou plochou na jednotku hmotnosti, tlačené odrazem slunečního světla.“ Podle vědce by se mohlo jednat o hvězdnou plachetnici, která spoléhá na zrychlení pomocí záření hvězdy nebo jiného zdroje elektromagnetického záření. Jenže čínští vědci s ním v tomto závěru naprosto zásadně nesouhlasí.
Kdo měl pravdu se asi nikdy nedozvíme
Světelné plachty, známé také jako solární plachty, využívají fotony, malé částice elektromagnetické energie, podobně jako plachetnice vítr. Kdyby byly součástí objektu Oumuamua, odrážely by buď hodně světla, nebo naopak málo. Shangfei Liu, astronom z univerzity Sun Yat-sen v Číně, vysvětlil, že mezihvězdná planetka by musela být v určitých místech velmi jasná a v jiných zase v podstatě zcela neviditelná. „Ačkoli se podivně tvarovaný objekt zjasňoval a tmavl, nebyl dostatečně jasný,“ řekl Shangfei. Podle Leoba by ale vše mohl vysvětlovat tvar solární plachty. Ta podle něj mohla být plochá, nebo mít naopak tvar deštníku, a proto objekt vypadal tak, jak vypadal.
Jestli kolem Země skutečně proletěla mimozemská loď, tak to se bohužel asi nikdy nedozvíme. Je totiž nepravděpodobné, že se Oumuamua do naší sluneční soustavy ještě někdy vrátí.
Zdroj náhledové fotografie: ESO/M. Kornmesser, zdroj: DailyMail, DailyBeast, Futurism