Teleskop Jamese Webba

Vesmírný teleskop Jamese Webba svlékl do naha úchvatnou mlhovinu Orionu

  • Nejkrásnější pohled v celém kosmu?
  • Webbův teleskop nahlédl skrz mlhovinu 

Vědci jásají, tohle ještě nikdy nikdo neviděl. Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) pořídil zatím nejpodrobnější a nejostřejší snímek vnitřní oblasti mlhoviny v Orionu, která se nachází 1 350 světelných let od Země.


Nepřehlédněte: Nový iPhone 14 má mnohem menší baterii než levné telefony za pár tisíc. Podle Applu to lidem musí stačit


Webb se znovu předvedl

Když se pozorně podíváte na Orion, zjistíte, že hvězda uprostřed meče tohoto souhvězdí není žádná hvězda. Ve skutečnosti se jedná o mlhovinu, nejbližší masivní hvězdotvornou oblast Země. Vesmírný teleskop Jamese Webba nyní nahlédl hluboko do nitra této mlhoviny, aby odhalil, jak hvězdy ovlivňují oblasti, ve kterých se zrodily.

Dechberoucí snímek ukazuje pouhou 1/800 viditelného rozsahu mlhoviny, která má hmotnost asi 2000krát větší než Slunce a obsahuje stovky mladých hvězd, píše server New Scientist. Pořízen byl v rámci programu Early Release Science, na kterém se podílelo více než 100 vědců z 18 zemí.

Vědci hledají odpovědi

Experti doufají, že jim fotografie pomůže pochopit, jak hvězdy zahřívají plyn a prach ve svém okolí. Tento proces probíhá nejintenzivněji v místech, které vědci nazývají fotodisociační oblasti, pojmenovaných podle procesu, při kterém intenzivní světlo hvězd rozbíjí molekuly, které je obklopují.

Snímek z Webbova teleskopu právě ukazuje jednu takovou oblast, ve které jasné hvězdy ohřívají a disociují materiál kolem sebe. Detailní pochopení tohoto procesu je klíčem ke studiu mezihvězdné hmoty v naší galaxii, protože se skládá ze zbytků a pozůstatků oblastí tvořících hvězdy, jako je mlhovina v Orionu.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: New Scientist

Total
0
Shares